19.12.2018 09:40 1 mat.pras. Artykuł sponsorowany

Jak panele słoneczne działają w zimie?

mat.pras.

Nie jest niespodzianką, że instalacja fotowoltaiczna jest systemem, którego działanie zależy od warunków pogodowych. Co prawda zimą, kiedy dni są krótsze a nasłonecznienie mniejsze, nasza instalacja będzie pracować znacznie krócej i produkować mniej prądu niż latem. Jednak warto zauważyć, że największą wydajność panele fotowoltaiczne osiągają właśnie w mroźne zimowe dni. Jak to możliwe?

Działanie paneli słonecznych w okresie zimy

Większość osób, które nie mają styczności z fotowoltaiką twierdzi, że panele słoneczne osiągają najlepsze uzyski w gorące dni. Przekonanie to opiera się na założeniu, że jeśli system wytwarza prąd za sprawą promieni słonecznych to nagrzane panele wyprodukują więcej energii elektrycznej. Nic bardziej mylnego. Duże natężenie promieni słonecznych jest pozytywnym zjawiskiem, jednak jest znacznie korzystniej, jeśli towarzyszy mu stosunkowo niska temperatura.

Spowodowane jest to faktem, iż wraz ze wzrostem temperatury półprzewodnika, z którego wytworzone są ogniwa rosną również drgania wewnątrz jego sieci krystalicznej powodując zaburzony przepływ elektronów. Jest to bezpośrednia przyczyna spadku napięcia oraz mocy. Zimą, kiedy temperatura jest niska, drgania sieci są znacznie mniejsze, a ruch elektronów bardziej uporządkowany. Wraz ze spadkiem temperatury paneli zwiększa się napięcie pojedynczego modułu, przez co wzrasta ogólna moc panelu.

Obawy, że silny mróz uniemożliwi pracę instalacji fotowoltaicznej, są więc niesłuszne. Niskie temperatury w słoneczne zimowe dni korzystnie wpływają na działanie paneli słonecznych, a nowoczesne technologie stosowane przy produkcji instalacji sprawiają, że fotowoltaika może pracować przy temperaturach nawet do -40°C.

Od czego zależy temperatura ogniw?

To, jak bardzo nagrzeje się ogniwo przy danej temperaturze zależy od kilku czynników. Na sprawne działanie paneli fotowoltaicznych w okresie zimy wpływa nie tylko ilość emitowanego światła czy temperatury powietrza, ale i jakość modułów fotowoltaicznych.  Chodzi tu nie tylko o jakość krzemu użytego do produkcji ogniw, ale i takich elementów jak obudowa, szyba hartowana czy folia.

Kluczem do sukcesu w efektywnym działaniu fotowoltaiki jest również odpowiedni dobór systemu mocowań paneli fotowoltaicznych oraz ich montaż. Ważne jest zapewnienie dobrej wentylacji w odległości około 10 cm od dachu. Dzięki temu będzie możliwa swobodna cyrkulacja powietrza z tyłu paneli, która pozwali znacznie obniżyć temperaturę ogniw i w efekcie uzyskać większe napięcie.

W odpowiednim montażu paneli słonecznych pomóc mogą nam firmy zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej, które w swojej ofercie posiadają pakiety instalacji fotowoltaicznych. Jedną z nich jest innogy Polska, która zapewnia nie tylko komponenty od wysokiej jakości producentów ale także kompleksową usługę montażu wraz z audytem fotowoltaiczynym.

Śnieg a panele fotowoltaiczne

Warto również pamiętać, że panel fotowoltaiczny całkowicie pokryty grubą warstwą śniegu nie będzie produkował energii. Rekomendowane nachylenie paneli słonecznych, które sprawia, że narastające warstwy śniegu osuwają się pod wpływem swojego ciężaru wynosi 35°. Co więcej, promieniowanie słoneczne odbijające się od resztek śniegu może zwiększyć natężenie promieniowania padającego na powierzchnię paneli.

Jeśli śnieg nie zsunął się z powierzchni paneli fotowoltaicznej z powodu bardzo mokrej i zbitej pokrywy śnieżnej można usunąć go samodzielnie z pomocą szczotki. Róbmy to, jednak bardzo ostrożnie tak, aby nie zarysować powierzchni szyby ani nie uszkodzić panelu. Regularne odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej w okresie zimy zwiększy jej wydajność.

Stosując się do powyższych rad możemy zwiększyć uzyski energetyczne w miesiącach zimowych. Co prawda, w bilansie całorocznym może się okazać, że zimą nasza instalacja wyprodukuje mniej energii niż w okresie letnim. Jednak warto pamiętać, że zawsze możemy odebrać z sieci energię niewykorzystaną latem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...