16.12.2018 15:30 0 raz

Gospodynie staną do rejestru i po dotacje

Fot. archiwum

Koła Gospodyń Wiejskich mogą liczyć na wsparcie finansowe swej działalności. W życie weszły nowe zasady, które mają ułatwić dbanie o zachowanie kultury regionalnej.

Jak najlepiej zadbać o miejscową, niepowtarzalną, i w wielu przypadkach atrakcyjna choć niedoceniana w wielu przypadkach kulturę? Sposobów zapewne jest wiele, ale nic tak nie jednoczy ludzi w małych ojczyznach jak… dobre jadło i wspólne spędzanie czasu. A te w wielu przypadkach zapewniają gospodynie, nierzadko zrzeszone w Kołach Gospodyń Wiejskich.

Nie ma w skali całej Polski bardziej powszechnego wyrazu dbałości o naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość niż Koła Gospodyń Wiejskich – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas jednego ze spotkań z gospodyniami. – Bardzo dziękuję paniom, że dbacie o nasz folklor, kuchnię, tradycje i lokalne obyczaje, z takich właśnie kawałków składa się cała Polska – podkreślał szef rządu.

I jak przypomniał, na wniosek obecnego rządu Sejm przyjął ustawę o Kołach Gospodyń Wiejskich. Według jej zapisów będzie łatwiej zakładać, rejestrować i prowadzić KGW, a także będą mogły one korzystać z dotacji.

Dla każdego Koła Gospodyń Wiejskich przeznaczymy co najmniej 3 tysiące złotych, a w przypadku większych kół, być może więcej – mówił premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że te środki na Koła Gospodyń Wiejskich zostaną przeznaczone na kultywowanie polskiej tradycji oraz dbałość o polską wieś, obyczaje i wartości.

Nowe prawo podpisał prezydent Andrzej Duda. Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zgodnie z ustawą Koło Gospodyń Wiejskich to „dobrowolna, niezależna od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządna społeczna organizacja mieszkańców wsi. Ma reprezentować interesy i działać na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin, a także wspierać rozwój terenów wiejskich”.

Koło może założyć 10 osób. Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich prowadzić będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z chwilą wpisu do tego rejestru koło gospodyń wiejskich nabywa osobowość prawną.

Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno koło gospodyń wiejskich – czytamy w komunikacie ARiMR. – To ograniczenie nie będzie miało zastosowania do kół gospodyń wiejskich działających na podstawie przepisów dotychczasowych.

Członkiem koła gospodyń wiejskich może być każda osoba, która ukończyła 18 lat i której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła. Jednocześnie ustawa stanowi, iż za zgodą przedstawicieli koła, w jego działalności mogą brać także udział osoby, które ukończyły 13 lat. Osoby te mogą również tworzyć młodzieżowe i dziecięce organizacje wspomagające realizację celów koła.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.