06.12.2018 08:10 1 PM

Dziś Mikołajki. Byliście grzeczni?

Źródło: pixabay.com

Długa, biała broda, imponująca postura, czerwony kubrak i zawsze uśmiechnięta buzia - Święty Mikołaj zagląda do nas 6 grudnia każdego roku. Nie przychodzi z pustymi rękami. Tego dnia przychodzi, żeby dawać.

Dziś mamy święto, uwielbiane przez wszystkich, a w szczególności przez najmłodszych, czyli Mikołajki. Obchodzone jest ono co roku, 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja. Z zgodnie ze zwyczajem w nocy z 5 na 6 grudnia wszystkie grzeczne dzieci otrzymują upominki od Mikołaja. Rano można je odnaleźć pod puszką lub w bucie. Mikołajki, choć w również formie obchodzone są na całym świecie.

Święty Mikołaj był człowiekiem hojnym i skromnym. Urodził się w Licji na terenie Azji Mniejszej mniej więcej w 270 roku. Po utracie rodziców, młody Mikołaj cały spadek przeznaczył na pomoc biednym. Datki wręczał anonimowo, nie licząc na wdzięczność. Dlatego też wywiązała się tradycja wsuwania upominków pod poduszkę. Święty Mikołaj po wyświęcaniu na biskupa Miry nadal rozdawał prezenty najuboższym. Zmarł 6 grudnia około 352 roku.

Współczesny wizerunek św. Mikołaja, czyli korpulentny brodacz w czerwonym stroju, został wykreowany w latach dwudziestych najprawdopodobniej na zlecenie firmy Coca-Cola. Właśnie z takim Mikołajem można spotkać się w Finlandii. Za kołem podbiegunowym w krainie wiecznych śniegów, tam gdzie zima trwa cały rok, czyli w Laponii znajduje się Wioska Świętego Mikołaja.

Sprawdź jak wygląda to miejsce w relacji jednej z vlogerek:


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24