06.12.2018 13:05 1 Kwt/UM Gdynia

Statek z Gdyni obsłuży morskie farmy wiatrowe

Fot. stocznia Crist

„Acta Centaurus” opuścił gdyńską stocznię Crist, aby w niedalekim czasie budować i obsługiwać morskie farmy wiatrowe dla holenderskiego armatora. Statek ma 93 metry długości, rozwinie prędkość do 13 węzłów i korzysta z nowoczesnych technologii.

„Acta Centaurus” wkrótce zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt, a za około pół roku będzie budował i obsługiwał morskie farmy wiatrowe. Teraz zmierza do Norwegii, gdzie odbędą się prace wykończeniowe. W Gdyni prace nad statkiem trwały prawie 9 miesięcy.

To jednostka typu SOV, czyli service operation vessel – zgodnie z harmonogramem już w drugim kwartale przyszłego roku będzie pracowała przy budowie, montażu i konserwacji morskich farm wiatrowych. Wrażenie robi wyposażenie statku: hybrydowy pakiet akumulatorów, lądowisko dla śmigłowców, teleskopowy system kompensacji ruchu zamontowany na zintegrowanej wieży z regulacją wysokości i podnośnikiem ładunku lub załogi czy specjalny dźwig 3D, który udźwignie ładunek do 6 ton – informuje UM Gdynia.

Statek korzysta z innowacyjnych rozwiązań. Na jego pokładzie będzie mogło pracować łącznie 120 osób. „Acta Centaurus” razem z „Acta Auriga” i „Acta Orion” utworzy flotę, która zajmie się obsługą morskich farm wiatrowych dla holenderskiego armatora Acta Marine.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24