02.12.2018 14:30 0 raz

‘Gody, gody i po godach’ w Luzinie

Mat. pras.

Na deskach sceny Szkoły Podstawowej nr 1 w Luzinie wystawiono sztukę teatralną o tematyce bożonarodzeniowej "Gody, gody i po godach" w wykonaniu amatorskich zespołów kurpiowskich.

Tak, kurpiowskich, nie kaszubskich. Skąd więc Kurpie na Kaszubach? Na terenie Lokalnej Grupy Działania „Kaszubska Droga” pojawili się goście z Lokalnej Grupy Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”, z województwa podlaskiego (z powiatu kolneńskiego). Głównym punktem wizyty było właśnie wystawienie wspomnianej sztuki teatralnej.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu współpracy pomiędzy tymi dwoma lokalnymi grupami działania a było ono finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – podają organizatorzy niecodziennego wydarzenia. – Spektakl zgromadził szeroką rzeszę publiczności, m.in.: włodarzy gmin, dyrektorów szkół, bibliotek, instytucji kultury oraz członków LGD i mieszkańców obszaru. Wszyscy byli pod wrażeniem pięknej gry aktorskiej, barwnej scenografii i ciekawego przedstawienia w sztuce zwyczajów kurpiowskich. Aktorów nagrodzono długimi brawami.

Na tym nie koniec współdziałania. W ramach projektu współpracy zostanie jeszcze zorganizowana wizyta studyjna Kaszubów na Kurpiach, LGD wspólnie wydadzą album zawierający scenariusze i zdjęcia, zaś LGD „Kaszubska Droga” zrealizuje film z wystawienia sztuki teatralnej, którą przygotowuje Regionalny Teatr Dramatyczny z Luzina pod kierownictwem Marii Krośnickiej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Luzinie.

Wizyta studyjna naszej LGD oraz wystawienie sztuki teatralnej o tradycjach kaszubskich w wykonaniu teatru z Luzina na obszarze LGD „Kraina Mlekiem Płynąca” nastąpi w pierwszej połowie przyszłego roku – zapowiada Astrida Kaczyńska, prezes LGD. – Sztuka będzie również wystawiona na terenie naszej LGD „Kaszubska Droga” w każdej z gmin członkowskich, o czym z odpowiednim wyprzedzeniem poinformujemy – zapewnia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24