22.11.2018 10:30 0 mike

Po raz 12. udowodnią, że pomaganie mają we krwi

Fot. TTM

Już w najbliższą niedzielę (25 listopada) – po raz ostatni w 2018 roku – mieszkańcy Luzina i całego regionu już po raz 12. będą mogli wykazać się swoją hojnością, ofiarowując najcenniejszy dar – własną krew. Pomóc może każda zdrowa i pełnoletnia osoba.

Tym razem celem zbiórki będzie pomoc 12-letniej Liliannie Laskowskiej z Gdyni, która choruje na białaczkę limfoblastyczną z fuzją chromosomu Philadelphia plus. Tradycyjnie już akcja będzie przeprowadzona w godzinach od 9:00 do 13:00 przy kaplicy Matki Boskiej Różańcowej, przy ulicy Jana Pawła II 26 w Luzinie. Na miejscu pojawią się dwa krwiobusy. Pomóc może każdy, niezależnie od tego, jaką ma grupę krwi.

Fot. TTM

Fot. TTM

Ludzie oddający krew pomagają w tym momencie nie tylko Liliannie. Z tej krwi wyodrębnia się osocze, wykonuje różne inne preparaty, więc w ten sposób ratuje się jeszcze wielu innych ludzi – zaznacza Katarzyna Szczepaniak, współorganizatorka akcji.

Mieszkańcy Luzina słyną już ze swojej hojności, jeśli chodzi o oddawanie krwi. W trakcie jednej akcji potrafią oddać nawet 50 litrów tego życiodajnego płynu. Tego jednak nigdy za wiele.

Fot. TTM

Są chętni do oddania krwi, ale cały czas jest ich trochę za mało – mówi Małgorzata Szafran z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. – Czulibyśmy się bezpieczniej, gdyby było ich więcej – dodaje.

Aby oddanie krwi było bezpieczne, na miejscu trzeba się pojawić po śniadaniu i wcześniej zadbać o dobre nawodnienie. W ten sposób można uniknąć niekorzystnych objawów, na przykład w postaci zasłabnięcia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24