21.11.2018 08:08 7 raz

Prawie miliard złotych dotacji na budowę ekspresowej „szóstki” do Bożegopola

Fot. GDDKiA

Unia Europejska przekaże blisko miliard złotych na budowę odcinka drogi S6 prowadzącej do Słupska. Ekspresówka połączy Obwodnicę Trójmiasta z węzłem w okolicach Bożegopola Wielkiego.

We wtorek (20 listopada) podpisano umowy na dofinansowanie dwóch inwestycji: budowy autostrady A2 od w. Lubelska pod Warszawą do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego oraz realizacji drogi ekspresowej S6 łączącej Słupsk z Gdańskiem na odcinku od miejscowości Bożepole Wielkie do początku obwodnicy Trójmiasta. Ta druga inwestycja otrzyma ponad 984 miliony złotych dotacji.

Tym samym GDDKiA jest beneficjentem 48 projektów z dofinansowaniem unijnym. Łączna wartość całkowita tych inwestycji to około 60,3 mld zł, w tym koszty kwalifikowalne około 35,5 mld zł oraz wkład unijny to blisko 30,1 mld zł. Wykorzystaliśmy już ponad 70 proc. środków unijnych przeznaczonych na nasze inwestycje – wyliczają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Umowa na dofinansowanie budowy fragmentu drogi ekspresowej S6 łączącej Słupsk z Gdańskiem dotyczy trzech odcinków realizacyjnych o łącznej długości blisko 41 km: Bożepole–Luzino, Luzino–Szemud oraz Szemud–Gdynia Wielki Kack.

Na pierwsze dwa odcinki umowy z wykonawcami podpisaliśmy w czerwcu, a na odcinek najbliższy Trójmiasta w marcu. Obecnie trwa projektowanie, a prace budowlane ruszą w drugiej połowie 2019 roku. po uzyskaniu zezwoleń na realizacji inwestycji. W drugiej połowie 2021 roku będziemy mogli pojechać tymi trzema odcinkami S6. Całkowity koszt budowy wyniesie ponad 2 mld zł, a unijne dofinansowanie przekroczy 984 mln zł – podsumowują drogowcy.

Przypomnijmy, wbrew zapowiedziom poprzedniego rządu, w maju 2017 roku okazało się, że odcinek tzw. Trasy Kaszubskiej zakończy się w okolicach Bożegopola Wielkiego, a nie, jak wcześniej zapowiadano, w Lęborku. Włodarze zapewnili jednak, że inwestycja będzie kontynuowana. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24