17.11.2018 17:57 0 Kwt

Gdynianie najlepsi w tegorocznej edycji Luterka

fot. Damian Klechowicz

Kolejna edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych im. Adama Luterka za nami. W dniach 15-17 listopada w Filharmonii Kaszubskiej oraz w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie, młodzi aktorzy po raz trzynasty walczyli o Pegaza.

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Różne smaki świata tego” i to właśnie wokół smaków krążyły prezentowane spektakle. Jury konkursu tworzyli: Elżbieta Lisowska-Kopeć – wieloletnia aktorka wrocławskiego Teatru Kalambur; Magda Smalara – aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie; Michał Pabian – językoznawca, dramaturg Teatru Nowego w Poznaniu. W ramach przeglądu odbył się także recital jurorki Magdaleny Smalary „Kobieta do zjedzenia”, który znakomicie wkomponował się w temat smaku.

Nagrodę główną, czyli 3 tys. zł oraz statuetkę Pegaza zdobył Zespół Tetralny "BIS" z Gdyni, który przedstawił spektakl "Co się wydarzyło w schronisku pod skałą?".

Pomysł spotkań teatralnych pod patronatem Adama Luterka sięga 1998 roku. Najpierw było kilka edycji powiatowych, a od 13 lat przegląd ma zasięg ogólnopolski. Adam Luterek był nauczycielem niezwykle zaangażowanym w krzewienie kultury teatralnej w Wejherowie. Przed wojną zorganizował w gimnazjum zespół dramatyczny. W czasie Drugiej Wojny Światowej prowadził tajne nauczanie. Po latach tradycja teatralna odżyła w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego. I to właśnie ta szkoła we współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury odpowiada za organizację przeglądu.

fot. Damian Klechowicz fot. Damian Klechowicz fot. Damian Klechowicz fot. Damian Klechowicz fot. Damian Klechowicz fot. Damian Klechowicz fot. Damian Klechowicz


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24