18.11.2018 13:02 7 Kwt/SM Wejherowo

Wejherowskie trafostacje zyskują nowy blask

Źródło: sm.wejherowo.pl

Stacje transformatorowe w Wejherowie do tej pory były przede wszystkim przestrzenią „twórczości” mniej lub bardziej uzdolnionych graficiarzy. Najczęściej szpeciły je niezbyt wyszukane napisy albo mało udane malunki. Teraz to się zmieniło, przemalowane trafostacje zdobią kaszubskie wzory.

Ostatnio Spółka Energia odmalowała dwie stacje transformatorowe, na których wandale umieszczali różnego rodzaju graffiti.

Remont, odmalowanie i kaszubski wzór wykonano na obiektach znajdujących się na osiedlu 1000-lecia oraz oś. Chopina. Na renowację czekają następne. W działania te włączyło się również miasto, Wejherowskie Centrum Kultury oraz organizacje pozarządowe. Ustalono, że Energia jako właściciel tych obiektów wyremontuje i wymaluje trafostacje podkładem, a artyści zrzeszeni w równego rodzaju organizacjach oraz kołach zainteresowań wykonają malunek z elementami kaszubskiego wzoru - informuje Zenon Hinca, komendant straży miejskiej w Wejherowie.

Pomysł na poprawę estetyki stacji transformatorowych zrodził się po kontroli tych obiektów na przełomie stycznia i lutego 2018 przez Straż Miejską w Wejherowie. Celem działań kontrolnych była ocena estetyki tych miejsc. Łącznie skontrolowano 50 obiektów, z czego w 33 przypadkach ujawniono nieprawidłowości. Wulgarne napisy i tzw. tagi, a nawet odwołania do faszyzmu czy antysemityzmu – takie „upiększenia” najczęściej stwierdzali funkcjonariusze.

Na elewacjach stacji umieszczone były nieprzyzwoite napisy, różnego rodzaju malunki, wulgaryzmy i inne gryzmoły, które pogarszają ogólną estetykę miasta i osiedli mieszkaniowych. Na niektórych umieszczano napisy kojarzone z pochwalaniem faszyzmu czy antysemityzmem. Napisy , malunki i gryzmoły wykonywane były o różnych porach dnia i nocy. Jeden nielegalnie wykonany malunek czy napis kusi innych sprawców do wykonywania kolejnych – dodaje Zenon Hinca.

Kaszubski wzór dla przyjeżdżających będzie nie lada atrakcją turystyczną, a dla wandali malunkiem który należy szanować.

Źródło: sm.wejherowo.pl

Źródło: sm.wejherowo.pl

Źródło: sm.wejherowo.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24