09.11.2018 10:15 7 PM

Policjanci dogadali się z rządem i kończą protest

Źródło: mswia.gov.pl

"Przerywamy akcję protestacyjną i wracamy do służby" – informuje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów. Udało się dojść do porozumienia MSWiA ze związkami zawodowymi funkcjonariuszy.

W czwartek (8 listopada) po prawie dziesięciu godzinach rozmów minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną. O proteście w naszym regionie pisaliśmy tutaj.

W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin – czytamy na mswia.gov.pl.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Podczas negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki.

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania nadgodzin.

Należność za ponadwymiarowy czas służby, tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W policji, straży granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny – czytamy na mswia.gov.pl.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP.

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 roku.

Poniżej znajduje się zapis z konferencji prasowej, w której uczestniczyli minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz przedstawiciele związków zawodowych funkcjonariuszy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24