30.10.2018 11:30 9 mike/Wejherowo.pl

Jakość powietrza w Wejherowie sprawdzisz online

Fot. archiwum

W sześciu punktach Wejherowa działają mierniki pyłu zawieszonego. Dzięki specjalnej zakładce, która jest umieszczona na stronie internetowej wejherowskiego urzędu miejskiego, przez całą dobę można sprawdzić wartości odczytu w internecie.

Problem jakości powietrza w Wejherowie już od wielu lat budzi kontrowersje, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jest też przyczyną podejmowania wielu działań prewencyjnych i edukacyjnych mających przyczynić się do poprawy sytuacji w tym zakresie. Jednym z postulatów zgłaszanych przez mieszkańców była instalacja mierników do pomiaru zanieczyszczeń.

W lutym 2018 roku, podczas spotkania z radnymi oraz Tomaszem Nowakiem z Wejherowskiego Alarmu Smogowego, Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa, zapowiedział zakup specjalnych mierników, które miałyby posłużyć do pomiaru stężenia pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5.

Mierniki działają w następujących punktach Wejherowa:

  • ul. Nanicka (obok zadaszonego lodowiska);

  • ul. Kochanowskiego (obok bloku nr 15 i boiska „Jamajka”);

  • ul. Konopnickiej;

  • ul. Paderewskiego/Sikorskiego;

  • ul. Roszczynialskiego/Ofiar Grudnia 1970;

  • ul. Mostnika.

Odczyt online jest możliwy pod tym linkiem.

Zainstalowany system jest odpowiedzią na wnioski mieszkańców, którzy chcą mieć dostęp do aktualnych danych dotyczących zanieczyszczenia. Zależało mi, aby ten system został uruchomiony jeszcze przed sezonem grzewczym. Pomimo swoich ograniczeń związanych z dokładnością pomiarów, taki system przyczyni się do monitorowania poziomu zanieczyszczeń powietrza w Wejherowie. System ten pozwoli przekazywać mieszkańcom informacje aktualne, w czasie rzeczywistym na temat zanieczyszczenia w różnych częściach miasta – mówi włodarz Wejherowa.

Działanie mierników opiera się na laserowych licznikach cząstek. Układ pneumatyczny zasysa powietrze do komory z czujnikiem optycznym pyłu. Następnie cząstki w strumieniu powietrza powodują rozproszenie wiązki światła laserowego. Koszt zakupu wraz z montażem to prawie 54 tysiące złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24