30.10.2018 09:40 26 PM/pomorskie.eu

Nie szczepią swoich dzieci – coraz większy problem na Pomorzu

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Przybywa przeciwników szczepień dzieci, również w województwie pomorskim, co może powodować zagrożenie epidemiologiczne dla mieszkańców naszego województwa. Do ministra zdrowia wystosowano specjalny apel, w którym autorzy proszą o szeroko zakrojoną edukację rodziców dotyczącą korzystania ze szczepionek.

Pod wpływem ruchów antyszczepionkowych coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci. W związku z tym do Rafała Szumowskiego, ministra zdrowia, wystosowano specjalny apel. Podpisali się pod nim Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, przedstawiciele: wojewody pomorskiego (Jerzy Karpiński), Okręgowej Izby Lekarskiej (Dariusz Kuletta, Krzysztof Wojcikiewicz) oraz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych z Gdańska (Anna Czarnecka), a także ze Słupska (dr n. med. Elżbieta Grygorowicz), i prof. Barbara Kamińska, konsultant wojewódzki ds. pediatrii.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w latach 2015–2017 wskaźnik odmów szczepień w województwie pomorskim na 1000 osób w wieku od 0–19 lat w 2017 r. był jednym z najwyższych w kraju.

Mimo że w Trójmieście coraz więcej rodziców otrzymuje upomnienia i ponaglenia dotyczące obowiązkowych szczepień ochronnych dla dziecka, sytuacja się nie poprawia i nadal coraz więcej osób uchyla się od tego obowiązku. To może skutkować zagrożeniem epidemiologicznym poprzez powrót chorób zakaźnych, których wykrycia nie odnotowywano od kilkudziesięciu lat – czytamy w piśmie do ministra.

– Tymczasem szczepienia są najlepszą, skuteczną metodą zapobiegania chorobom zakaźnym, opartą na budowaniu odporności nabytej organizmu człowieka. Nie udało się opracować lepszej formy ochrony przed zakażeniami i bardzo ciężkimi powikłaniami chorób zakaźnych – wyjaśnia Aneta Bardoń-Błaszkowska, kierownik Oddziału Epidemiologii i Statystyki Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku (WSSE).

Autorzy apelu zwrócili uwagę na to, że spadek liczby obowiązkowych szczepień: „jest wynikiem działań ruchów antyszczepionkowych i coraz szerszego kręgu osób reprezentujących 'alternatywny' styl życia. Uważają one, że każde szczepienie traktowane jest jako „niepotrzebna immunizacja" organizmu. Jest to bardzo niepokojące zjawisko społeczne, które trzeba wnikliwie obserwować i zdecydowanie mu przeciwdziałać, przedstawiając regularnie rzetelne informacje na temat zdrowotnych korzyści szczepień".

Chodzi przede wszystkim o zaprzestanie szerzenia pseudonaukowych hipotez o tym, że szczepienia przyczyniają się do rozwoju niektórych chorób, np. autyzmu. Pomimo iż doniesienia te okazały się fałszywe, co udowodniono i zweryfikowano w oparciu o badania naukowe, to jednak poglądy antyszczepionkowe są coraz częściej propagowane, niezależnie od stopnia wykształcenia czy też statusu materialnego – tłumaczy Anna Obuchowska, rzecznik WSSE.

Wśród innych powodów unikania obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych wymienić należy odrębność kulturową, religijną lub etniczną, wpływy środowisk propagujących medycynę alternatywną oraz coraz bardziej popularny styl życia „w zgodzie z naturą".

Pomorscy włodarze proszą ministra Szumowskiego o pomoc w edukacji rodziców i przyszłych rodziców. Chodzi o to, aby nie unikali szczepienia swoich dzieci.

Konieczny jest stanowczy głos ze strony centralnych władz naszego państwa oraz parlamentu co do sensu szczepień i konieczności utrzymania bezwzględnego obowiązku szczepienia zgodnie z wieloma naukowymi, badaniami potwierdzającymi taką konieczność i skuteczność zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego populacji (narodu) – czytamy w pomorskim apelu dotyczącym szczepień.

Według danych WSSE, która od 2015 roku zbiera informacje na temat uchylania się rodziców od obowiązkowego szczepienia dzieci, wynika, że takich przypadków jest coraz więcej. W ciągu ostatnich trzech lat liczba rodziców, którzy nie szczepią dzieci, wzrosła o ponad dwa tysiące (2015 r. – 2630; 2016 r. – 3053; 2017 r. – 3989 i do 30.09.2018 – 4764).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...