28.10.2018 15:30 0 raz

Zabezpieczenie wydm i trasy turystyczne z unijnym wsparciem

fot. RDLP Gdańsk

Środki płynące z Unii Europejskiej wspomogą program choczewskich leśników polegających na zabezpieczeniu cennych przyrodniczo nadmorskich terenów. Na realizacji planów przyrodników skorzystają nie tylko rośliny i zwierzęta, ale i mieszkańcy i turyści.

Celem projektu „Ochrona obszarów pasa nadmorskiego przed nadmierną presją turystyczną – II etap” jest ochrona cennych siedlisk przyrodniczych wrażliwych na negatywny wpływ, jaki wywołuje działalność człowieka. W połowie października podpisano stosowną umowę na unijne dofinansowanie jego realizacji.

Pozwoli to na uporządkowanie ruchu turystycznego praktycznie nas całym obszarze pasa nadmorskiego znajdującego się w zarządzie Nadleśnictwa Choczewo. Bezpośrednią kontynuacją działań z I etapu jest modernizacja pozostałej części szlaku turystycznego do plaży na wysokości Wierzchucina, na terenie gminy Krokowa (szlak nr V). Planowane jest wyremontowanie dalszego odcinka szlaku wiodącego od drogi gminnej do plaży i urządzenie go, jako ciągu pieszego i rowerowego - wyjaśnia Hubert Mikoś z Nadleśnictwa Choczewo.

Jak dodaje przedstawiciel lasów, przedsięwzięcie polega również na modernizacji lub remoncie istniejącego szlaku turystycznego do plaży na wysokości Stilo, na terenie gminy Choczewo, połączone z nową organizacją ruchu turystycznego i przesunięciem jego ciężaru na wschodnie obrzeża obszaru Natura 2000 „Mierzeja Sarbska” (szlak nr VI).

Planowane jest urządzenie tego szlaku jako ciągu rowerowego i pieszego z możliwością organizacji dowozu turystów przy pomocy pojazdów konnych i elektrycznych, a także dopuszczenie do ruchu osób niepełnosprawnych własnymi, przystosowanymi pojazdami, według zasad wynikających z ustawy o lasach, z wyznaczeniem kilku miejsc postojowych przy plaży. Szlak będzie uzupełnieniem dla traktu pieszego, który planuje urządzić gmina Choczewo w granicach istniejącej drogi gminnej ze Stilo do plaży. W ramach projektu planuje się modernizację lub remont szlaku wiodącego od stanicy harcerskiej „Róża Wiatrów” i trasy rowerowej z miejscowości Osieki (szlak nr VII) – dodaje Mikoś.

Na tym nie koniec. Planowane jest także urządzenie ciągu pieszo – rowerowego. Remont lub modernizację szlaku turystycznego wiodącego od miejscowości Białogóra do plaży na zachód od tej miejscowości (szlak nr VIII). Planowane jest urządzenie ciągu pieszo – rowerowego z możliwością organizacji dowozu turystów pojazdami konnymi, elektrycznymi i rykszami.

Projekt zakłada także urządzenie na wymienionych wyżej szlakach, rozmieszczonych równomiernie obiektów małej architektury służącej odpoczynkowi (wiaty, ławy, stoły, kosze na śmieci) i edukacji przyrodniczej (tablice edukacyjne oprawione w stelaże). Ostatnim z elementów całego projektu jest urządzenie ścieżki przyrodniczo – leśnej zaczynającej się w sąsiedztwie szlaku turystycznego nr VII, której celem, poza edukacją społeczeństwa, będzie wyeliminowanie niekontrolowanego ruchu z wydmy lubiatowskiej, jego skanalizowanie i poprowadzenie tak by ograniczyć szkodliwy wpływ na wydmę – podsumowuje przyrodnik.

Wartość całkowita projektu wyniesie ponad 3 miliony 430 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie warte jest ponad 2,9 miliona złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...