28.10.2018 10:30 1 raz

W intrenecie też można dokonać przestępstwa

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Niestety, na terenie powiatu wejherowskiego również dochodzi do cyberprzestępstw. Sprawcy wykorzystują internet przede wszystkim do nękania swych ofiar. Policjanci ostrzegają też przed zagrożeniem, jakie stanowią dla dzieci wirtualni „przyjaciele”.

W 2017 roku otrzymaliśmy łącznie 31 zgłoszeń dotyczących cyberprzemocy, w tym 11 dotyczyło wykorzystania wizerunku, natomiast 20 – uporczywego przesyłania wiadomości tekstowych, czy to za pośrednictwem aplikacji internetowych, czy wiadomości z groźbami – podaje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie.

Natomiast w 2018 roku wejherowscy mundurowi 16 zgłoszeń, w tym pięć dotyczących wykorzystania wizerunku i 11 dotyczących uporczywego przesyłania wiadomości tekstowych, lub za pośrednictwem aplikacji internetowych bądź wiadomości z groźbami.

Na cyberprzestępstwa najbardziej narażone są dzieci, które coraz częściej surfują po sieci.

Większość rodziców sądzi, że zna wszystkich przyjaciół swojego dziecka. Tych ze szkoły, podwórka czy zajęć pozalekcyjnych z pewnością. Ale co ze znajomymi z portali społecznościowych i komunikatorów internetowych? Dozowanie dostępu do domowego komputera okazuje się niewystarczające. Już zwykły telefon umożliwia w pełni wejście w wirtualny świat. Wówczas otwierają się nieograniczone wręcz możliwości odbierania i nadawania komunikatów, wchodzenia w interakcje oraz zawierania znajomości – podkreślają policjanci. – Choć tego typu nowy znajomy fizycznie może być daleko, tak naprawdę jest bardzo obecny. Każdy sygnał w telefonie może oznaczać, że wysłał jakąś wiadomość, zdjęcie, filmik lub link do strony internetowej. W ten sposób tracimy kontrolę nad tym, co nasze dziecko widzi, słyszy i czego doświadcza. Kontakty takie są zarówno anonimowe, jak i intymne. Dlatego tak silnie mogą oddziaływać na nasze dzieci i wpływać na ich zachowanie.

Dlatego aby móc zadbać o dzieci, musimy się zainteresować ich wirtualnym światem. Z drugiej strony ważna jest relacja zbudowana na zaufaniu, tak by nasi podopieczni bez obaw opowiadali o nowo poznanych przez internet znajomych i informacjach jakie od nich otrzymują.

Wówczas możemy w porę zareagować na niepokojące sygnały i strzec bezpieczeństwa dzieci także w wirtualnym świecie – radzą stróże prawa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...