18.10.2018 16:02 11 PM/Rumia.eu

Tak będzie wyglądał nowy rumski ratusz

Źródło: rumia.eu

Rumia chce mieć swoje centrum miasta, pierwszym krokiem do jego stworzenia ma być budowa ratusza. Nowy urząd ma powstać w obrębie skrzyżowania ulic Dąbrowskiego i Starowiejskiej. Miasto opublikowało wstępną wizualizacja inwestycji.

O powstaniu w Rumi nowej siedziby miejscowego samorządu mówi się od dawna – więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Ratusz ma powstać w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli tzw. PPP. W tym modelu to partner gwarantuje sfinansowanie obiektu oraz zagospodarowanie przestrzeni, a gmina zapewnia grunt.

Ma to być krok w kierunku „kształtowania centrum kulturalno-społecznego Rumi”. Obecny brak takiego miejsca wynika ze specyficznego modelu powstania miasta – połączenia w latach 50. kilku niezależnych od siebie wsi.

Nowy ratusz ma powstać w obrębie skrzyżowania ulic Dąbrowskiego i Starowiejskiej, czyli w przestrzeni, która obecnie uważana jest przez większość mieszkańców za nieformalne centrum Rumi. Historycznie teren ten znajdował się w połowie drogi między dwiema największymi i najważniejszymi wsiami. Obecnie współtworzącymi całe miasto – Rumią i Zagórzem.

Inwestycja zakłada również m.in. budowę kolejnego odcinka ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Zagórskiej Strugi, rozbudowę skrzyżowania ul. Dąbrowskiego i Starowiejskiej, w celu uzyskania większej przepustowości, stworzenie szeregu bezpłatnych miejsc parkingowych oraz otwarcie dodatkowych lokali usługowych, a wszystko ma być wkomponowane w otaczającą zieleń oraz rzekę – czytamy na stronie UM Rumia.

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę. Przewidywana wartości inwestycji to około 25 milionów złotych.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24