12.10.2018 11:30 3 mike/TTM

Pacjenci mają krócej czekać w kolejce – rusza nowy program prozdrowotny

Fot. TTM

Mieszkańcy powiatu wejherowskiego nie będą musieli czekać nawet kilku lat na rehabilitację. Obrzęki powstałe na skutek terapii onkologicznej leczyć będą mogli w Powiatowym Zespole Szkół Policealnych.

Czas oczekiwania na zabiegi rehabilitacyjne, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, może przyprawić o ból głowy. W Wejherowie ma się to zmienić na lepsze. A wszystko za sprawą nowego programu Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych. Placówka, wraz ze starostwem powiatowym, wdraża program profilaktyki przeciwobrzękowej.

Założyliśmy, że będziemy realizowali programy z zakresu profilaktyki, rehabilitacji, również przy wykorzystaniu potencjału studium policealnego. Mamy nowoczesne pracownie, które otrzymały dofinansowanie w ramach projektu unijnego. Teraz powinniśmy zrobić coś dla społeczeństwa – mówi Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Program jest skierowany do osób po zabiegach chirurgicznych z zakresu onkologii.

Nasi słuchacze i nauczyciele zauważyli, że wiele osób nie jest objętych programem. Albo długo muszą czekać w kolejkach, albo w ogóle znajdują się poza tym zakresem profilaktyki. Skoro mamy taki sprzęt, to dlaczego go nie wykorzystać? – zaznacza Waldemar Skrzynecki, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych w Wejherowie.

Fot. TTM

Z programu odniosą korzyści zarówno pacjenci, jak i słuchacze placówki. Ci drudzy będą pomagać podczas zabiegów wykonywanych przez wykwalifikowanych specjalistów z zakresu masażu i fizjoterapii, jednocześnie nabierając cennego doświadczenia zawodowego. Radości z nowego programu nie ukrywają panie z wejherowskiego klubu „Amazonek”.

Dostać się do szpitala na rehabilitację? To oznacza odległe terminy. Tak samo jest z wyjazdem do sanatorium. Czekam już pięć lat… – mówi Helena Różyła ze Stowarzyszenia „Amazonek” w Wejherowie.

Pilotażowy program na razie obejmuje 13 osób. Starostwo Powiatowe w Wejherowie zapowiada, że w zależności od zainteresowania, w przyszłym roku miałby on być kontynuowany. Warto jednak podkreślić, że nie jest to jedyny prozdrowotny program, który rusza jeszcze w tym roku.

Fot. TTM

Fot. TTM

Podpisaliśmy umowę na program profilaktyczny dotyczący szczepień przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia. Będzie można się zgłaszać do poradni, która została wybrana w drodze konkursu i będzie realizowała ten program, współfinansowany przez urząd marszałkowski – podkreśla Gabriela Lisius.

A warto podkreślić, że zarówno osoby w starszym wieku, jak i dzieci są w grupie szczególnego ryzyka zakażenia pneumokokami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24