11.10.2018 10:02 3 mike

Wejherowska kardiochirurgia już od roku ratuje życie

Fot. TTM/archiwum

Ponad 400 przeprowadzonych zabiegów, perspektywy na dalszy dynamiczny rozwój, a przede wszystkim – zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu. Tak w skrócie można podsumować rok funkcjonowania Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie.

W środę (10 października) w wejherowskim szpitalu odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano pierwszy rok działalności Oddziału Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Paweł Orłowski, członek zarządu województwa pomorskiego, a także ordynatorzy oddziałów: kardiochirurgii, dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz, oraz Kardiologii i Angiologii interwencyjnej, dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz.

W ciągu roku działalności na oddziale przeprowadzono 428 zabiegów.

Naszą działalność zaczęliśmy pierwszym zabiegiem 2 października 2017 roku – wspomina dr n. med. Krzysztof Jarmoszewicz. – Przez ten rok sporo zabiegów wykonaliśmy sporo różnorodnych zabiegów. W tej chwili oddział ma pełne finansowanie, możemy więc wykonywać każdy rodzaj operacji, jaki jest wymagany na oddziale kardiochirurgii dorosłych – dodaje.

Fot. TTM

Fot. TTM

Fot. TTM

Fot. TTM

Fot. TTM

Oddział uroczyście otwarto 22 stycznia 2018 roku. Adaptacja powierzchni szpitalnych do potrzeb nowego oddziału kosztowała osiem milinów złotych. Środki na ten cel pochodziły z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Fot. TTM/archiwum

Dziś można powiedzieć, że otwarcie Oddziału Kardiochirurgii w Wejherowie było sukcesem w skali całego kraju. Powstała sala operacyjna i dziewięciołóżkowa sala pooperacyjna, a także specjalistyczne pomieszczenia. Oddział wyposażono w nowoczesny sprzęt medyczny.

Jakość wykonywanych tutaj zabiegów kardiochirurgicznych, także zabiegów wysoko specjalistycznych, na pewno jest porównywalna z poziomem ogólnokrajowym. Zresztą przyjeżdżają tutaj również pacjenci nie tylko z Pomorza. To na pewno świadczy bardzo dobrze o tym ośrodku. Jest on zresztą świetnie wyposażony i ma jeden z lepszych zespołów, jeśli chodzi o kwalifikacje lekarzy, techników czy pielęgniarek – podkreśla Paweł Orłowski.

Oddział cieszy się powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców Pomorza, choć uwzględniając położenie na północy Polski, bardziej służy chorym z tego regionu. Wśród pacjentów nie brakuje jednak osób z innych województw.

Przypomnijmy – to drugi oddział tego typu w całym województwie. Zanim został otwarty, pacjenci z Wejherowa i okolic musieli korzystać z pomocy Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Otwarcie drugiego ośrodka kardiochirurgicznego na Pomorzu jest bardzo potrzebne całemu województwu. Zapotrzebowanie jest determinowane liczbą mieszkańców i zapotrzebowaniem na zabiegi operacyjne. Zawsze przełamywanie monopolu w jakiejkolwiek dziedzinie jest lepsze niż skupianie zabiegów w innym ośrodku – nadmienia Krzysztof Jarmoszewicz.

Wraz z początkiem bieżącego roku na Oddziale Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej szpitala rozpoczęła działalność pracownia hemodynamiczna, dzięki której przeprowadzane są zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej, w tym przede wszystkim koronarografie i angioplastyki wieńcowe.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24