11.10.2018 09:00 20 Natalia/TTM

Kierowcy potrzebni od zaraz

Fot. TTM

Zawód kierowcy autobusu to wyjątkowo trudny fach. Nic dziwnego, że specjaliści w tej dziedzinie są na wagę złota. MZK Wejherowo zaprasza do rekrutacji tych, którzy mogliby podjąć pracę za kółkiem.

Już od dłuższego czasu mówi się o rynku pracownika, a kadrowe braki szczególnie widać w przypadku kierowców. Z roku na rok kandydatów do pracy za kółkiem jest coraz mniej. Deficyt daje się we znaki między innymi w wejherowskiej komunikacji miejskiej.

Na samą kategorię C w tym roku przyjęliśmy koło 70 ofert, natomiast na kategorię D – 25. Jako urząd nie jesteśmy w stanie każdej oferty zrealizować, ponieważ w naszych rejestrach często brakuje osób z odpowiednimi kwalifikacjami – podkreśla Marzena Plackowska, kierownik działu Pośrednictwa Pracy PUP Wejherowo.

Zawód kierowcy autobusu nie należy do łatwych. Wymaga ogromnego skupienia oraz zręczności. Aby zawodowo prowadzić autobusy, poza umiejętnościami, należy legitymować się wieloma dokumentami, m.in. odpowiednią kategorią prawa jazdy, aktualnymi badaniami oraz dodatkowymi szkoleniami na przewóz osób bądź rzeczy. Zdobycie niezbędnych uprawnień to duże koszty i nie każdy jest w stanie je pokryć.

System szkolenia kierowców, zwłaszcza tych z najwyższymi kwalifikacjami, którzy mogą prowadzić autobusy z pasażerami, jest dość skomplikowany, a przez ostatnie lata stał się dość ograniczony. Więcej mamy logistyków, magistrów marketingu niż kierowców do prowadzenia autobusów. To jest bolesne – mówi Czesław Kordel, prezes zarządu MZK Wejherowo.

Fot. TTM

I chociaż pasażerowie tego nie odczuwają, taka sytuacja wpływa bezpośrednio koszty, jakie pokrywa firma, oraz na czas pracy kierowców, którzy podejmują dodatkowe kursy. Jest to jednak mocno ograniczone. Kierowcy mają ściśle określone godziny pracy. Ich przekroczenie mogłoby nieść ryzyko, a bezpieczeństwo jest dla firmy priorytetem.

Dlatego MZK Wejherowo otwarcie mówi o poszukiwaniu kierowców, a do pracy zachęca również kobiety. Przejazdy, które prowadzone są przez płeć piękną, są bezpieczne i wysoko ocenianie przez pasażerów. Lecz nie tylko panie są zapraszane za kółko. Każda siła, która mogłaby wesprzeć zespół kierowców, zapraszana jest do podjęcia współpracy. Zachęcić mogą zarobki, bo płaca kierowcy autobusu oscyluje wokół średniej krajowej.

Fot. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24