10.10.2018 16:00 5 PM/gdynia.pl

Gdynia jak Nowy Jork – powstaje Park Centralny

Fot. Gdynia.pl

Ścieżki, ławki, wybieg dla psów, sprzęty do aktywnego spędzania czasu, a przede wszystkim – mnóstwo zieleni i trawnik, na którym będzie można odpocząć. W Gdyni rozpoczyna się budowa Parku Centralnego, który ma być miejscem wypoczynku dla całych rodzin.

Inwestycja będzie zlokalizowana między ulicami Tetmajera, Legionów i aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolejne dwa etapy przedsięwzięcia, które swoim zasięgiem obejmie tereny aż do ulicy Świętojańskiej, zostaną zrealizowane do końca 2020 roku.

Pierwszy etap jest dedykowany wyciszonemu, spokojniejszemu odpoczynkowi, także seniorom. Jest tutaj wiele pięknych drzew, wszystkie oczywiście są wkomponowane w projekt. Wykorzystamy też cień, na co często zwracają uwagę seniorzy, którzy chcą odpoczywać częściej w miejscach zacienionych. Stworzymy tutaj miejsca spotkań, przestrzenie do tego, aby to miejsce mogło być atrakcyjnym elementem zatrzymania się – wyjaśnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W tej części parku zaprojektowano miejsce do wypoczynku oraz działań integrujących osoby starsze: tor do gry w bule, stoliki do gry w szachy. Siedziska zespolone z zielenią, w dużej części wystawione na ekspozycję słońca, będą dobrym dopełnieniem dla spokojnej rekreacji. 

Na obszarze Parku Centralnego dominować będzie funkcja rekreacyjna. Przestrzeń zostanie zorganizowana tak, by w jak największym stopniu zachować istniejący drzewostan. Jednocześnie planowane są nowe nasadzenia. Urządzony zostanie też duży trawnik jako miejsce do piknikowania, leżenia i spędzania czasu na powietrzu. Będzie dużo ławek, stolików i przysiadków – wymienia Marek Łucyk, pełnomocnik prezydenta ds. projektów strategicznych.

Park zostanie oświetlony i będzie monitorowany, by można z niego bezpiecznie korzystać także po zmroku.

W centralnej części zaprojektowano strefę doświadczeń sensorycznych. Zróżnicowany materiał ścieżek spacerowych ma na celu wyostrzenie zmysłu czucia głębokiego. Punkty ogrodnicze są dopełnieniem ścieżek sensorycznych dla doświadczenia dotyku, smaku oraz zapachu – czytamy na stronie gdynia.pl.

Cała inwestycja zlokalizowana pomiędzy aleją Marszałka Piłsudskiego oraz ulicami Świętojańską i Tetmajera zostanie zrealizowana w ciągu trzech lat. 

Oprócz parku miejskiego z nową, atrakcyjną zielenią, znajdą się tu spory staw, ścieżki dla biegaczy i rolkarzy, punkty gastronomiczne, a zimą czynna będzie ślizgawka. W parku zostaną wydzielone strefy: ciszy, wypoczynku i rekreacji. Ważną część projektu stanowić będzie parking podziemny na 270 samochodów z wjazdem od ul. Partyzantów. 

W ramach projektu zostanie przebudowany także sąsiadujący z parkiem układ drogowy. Zostanie zlikwidowany parking przed Urzędem Miasta. W jego miejscu powstanie przyjazny dla oka i spacerów teren zielony z wysokimi drzewami, tak by rośliny oddzielały wizualnie i akustycznie park alei Piłsudskiego i ulicy Świętojańskiej, oraz zbiornik wodny wraz z fontannami. Niecka zbiornika w okresie zimowym będzie pełnić funkcję ogólnodostępnego lodowiska.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24