11.10.2018 14:15 4 PM/gdynia.pl

Gdyńskie śródmieście może trafić na listę UNESCO

Źródło: gdynia.pl

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magdalena Gawin, zadeklarowała wsparcie dla gdyńskich starań o wpisanie śródmieścia Gdyni na listę UNESCO.

W Gdyni odbyła się debata „Konserwacja Modernizmu: Praktyka utopii” podczas której padły ważne dla miasta deklaracje.

– Gdynia to flagowy przykład dziedzictwa międzywojennej architektury modernistycznej, który zasługuje na wpisanie na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO – mówiła w trakcie debaty Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Do tej pory na listę UNESCO nie trafił żaden obiekt z terenów Polski z okresu po odzyskaniu niepodległości. Dlatego w staraniach o uzyskanie wpisu istotna jest przemyślana strategia, która pozwoli docenić polską architekturę z okresu XX w. na świecie – dodała.

Wiceminister Gawin zadeklarowała, że wyznaczy przedstawiciela z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, aby we współpracy z miastem przygotował odpowiedni wniosek.

– Inicjatywa pani minister dobrze współgra z naszymi działaniami i stanowi potwierdzenie, że nasza praca w obszarze konserwatorskim, badawczym, naukowo-popularyzatorskim czy promocyjno-turystycznym przynosi efekty – mówił Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Aby znaleźć się na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, wnioskodawcy muszą przejść wieloetapowy i długotrwały proces. Najpierw obejmujący krajowe działania, a dopiero po spełnieniu niezbędnych etapów, wnioskowanie do wpisania na tzw. wstępną listę (Tentative List) UNESCO. Kolejne etapy obejmują m.in. weryfikację dokumentów, zewnętrzną ewaluację wniosku, jego przedstawienie Komitetowi Światowego Dziedzictwa i wreszcie otrzymanie wpisu.

Obecnie w Polsce na liście znajduje się 15 miejsc, w tym 14 to obiekty dziedzictwa kulturowego oraz 1 dziedzictwa przyrodniczego. Z pełną listą można zapoznać się tutaj.

Debaty „Konserwacja Modernizmu: Praktyka utopii” odbyła się w ramach projektu „Ćwiczenia Nowoczesności” w Muzeum Miasta Gdyni. Organizatorami wydarzenia był Instytut Pileckiego oraz Gdynia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24