29.09.2018 09:33 0 Kwt/mat.prasowe

Uczniowie z Pucka, Kłanina i Wejherowa wzięli udział w akcji 'Pomorze na Morze'

Foto: Tadeusz Lademann/mat.prasowe

Ponad pół tysiąca uczniów z pomorskich szkół wzięło udział w jesiennej edycji tegorocznej akcji "Pomorze na Morze". Młodzież miała okazję wyruszyć w rejs na pokładzie „Zawiszy Czarnego” i przeżyć swoja pierwszą żeglarską przygodę.

Akcja odbywa się w ramach wojewódzkich obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Uczestniczyli w niej między innymi uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie, I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Pucku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Kłaninie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pucku, Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.

Odbyło się 19 rejsów, każdy trwał ok. dwóch godzin, a uczestnicy akcji nie byli pasażerami, ale wcielili się w pełnoprawną załogę „Zawiszy”. Samodzielnie stawiali i zwijali żagle, myli pokład i wykonywali inne prace pokładowe. Poza tym oczywiście był czas na zwiedzanie żaglowca, zajrzenie do kambuza i siłowni oraz wysłuchanie opowieści o historii flagowej jednostki ZHP.

To była super wyprawa – opowiadał po zejściu na ląd Artur, jeden z uczniów. – Żaglowiec jest świetny, aż trudno wybrać, co podobało mi się najbardziej. Praca przy żaglach, cumowanie, wszystko robiło wrażenie.

W tym roku aura towarzysząca akcji była zmienna, od słonecznej ciepłej pogody i niedużej fali, po deszcz, a nawet grad i mocniejsze zafalowanie. Na szczęście nie zabrakło wiatru, który w żeglarstwie jest najważniejszy.

Tegoroczna akcja Pomorze na Morze to nie tylko rejsy na „Zawiszy Czarnym”. To także wizyty w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie uczniowie wspólnie z przewodnikiem zwiedzali ekspozycję i uczestniczyli w lekcjach muzealnych, których tematem była historia polskiej floty wojennej.

Foto: Tadeusz Lademann/mat.prasowe


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24