30.09.2018 08:33 7 Kwt/mat.prasowe

Od października pojedziesz bez dowodu rejestracyjnego i OC

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

W poniedziałek (1 października) dowód rejestracyjny i polisę OC można zostawić w domu. W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie otrzymamy mandatu. Dokumenty te musimy ze sobą wozić jedynie w przypadku jeśli będziemy prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza granicami kraju.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało nowelizację ustawy "Prawo o ruchu drogowym", dzięki czemu zniesiony został obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

  • To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. – Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie jest równoznaczne z brakiem kontroli. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dowód rejestracyjny pozostanie obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC i wożenia ze sobą prawa jazdy i dowodu osobistego. Po wejściu w życie nowych przepisów możemy spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu.

W przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować organ, który go wydał oraz odpowiednie służby.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24