15.09.2018 09:00 0 mike/mat. pras.

Wspólnie pokażą różnorodne 'Oblicza Niepodległej'

Zdjęcie ilustracyjne/archiwum

Wejherowskie Centrum Kultury wraz z trzema wejherowskimi szkołami – Szkołą Podstawową nr 9. im. generała Józefa Wybickiego, Powiatowym Zespołem Szkół nr 1 – I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Szkołą Podstawową nr 11 im. Teodora Bolduana – włączają się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Temu celowi będzie służyć realizacja projektu „Oblicza Niepodległej”.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021, w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Głównym celem projektu jest poszerzanie wśród lokalnej społeczności wiedzy związanej z okresem odbudowy państwowości polskiej po odzyskaniu niepodległości w kontekście regionalnym. Organizatorzy chcą także przybliżyć postać ostatniego przedwojennego burmistrza Teodora Bolduana.

Wejherowskie Centrum Kultury wystosowało apel do mieszkańców, aby włączyli się w poszukiwanie materiałów, zdjęć (również w zbiorach rodzinnych) mówiących o okresie odbudowywania państwowości na Pomorzu, w tym z działalności Teodora Bolduana w Wejherowie.

Zgromadzone materiały i informacje posłużą przy kolejnych działaniach w ramach projektu, w tym przy tworzeniu publikacji, wystawy, izby pamięci i do dalszych dziennikarskich poszukiwań. W ramach projektu odbędą się nietypowe lekcje historii, konkursy dla szkół, a także konkurs rodzinny dla mieszkańców Wejherowa – „Karta z życia mieszkańców Wejherowa”.

Będzie także możliwość nauczenia się tworzenia gazet i kartek z pamiętnika wzorem lat 20.–30. XX wieku. Do 14 października 2018 r. trwają specjalne warsztaty pisarsko-kaligraficzne. Dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej WCK.

W Galerii Filharmonii Kaszubskiej od 19 października do 16 listopada 2018 r. trwać będzie wystawa, której tematem będzie życie mieszkańców lat 20.–30. XX wieku oraz wprost Teodora Bolduana i jego działalności.

Planowany jest także spektakl teatralno-muzyczny „12 opowieści na dobre czasy”, który wystawiony zostanie dwukrotnie:

21 października 2018 r. o godz. 16:00 na Placu Jakuba Wejhera – otwarty dla publiczności;

oraz

11 listopada 2018 roku o godz. 17.00 w Filharmonii Kaszubskiej – otwarty dla publiczności (wejściówki dostępne będą od 11 października w kasach filharmonii).

W Wejherowie, w zbieranie materiałów na temat burmistrza Teodora Bolduana będzie zaangażowana grupa młodzieży. W ramach projektu powstanie publikacja, a zasoby zgromadzone podczas realizacji przedsięwzięcia udostępnione zostaną również w wirtualnej izbie pamięci znajdującej się na stronie www.teodor–bolduan.manifo.com.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24