16.08.2018 10:30 1 Natalia/Gdynia.pl

Jakie tajemnice skrywa dworzec Gdynia Główna?

Źródło: Gdynia.pl/fot. Krzysztof Romański

To już ostatni moment, żeby zwiedzić dworzec Gdynia Główna. Od początku sierpnia prowadzone są bezpłatne wycieczki prezentujące walory tej wyjątkowej przestrzeni. Jest to szczególna okazja, by poznać ciekawostki i anegdoty związane z unikatową architekturą obiektu.

Bezpłatne oprowadzania odbywają się w każdą niedzielę sierpnia. Przed nami jeszcze dwa takie spotkania: 19 i 26 sierpnia. Zwiedzanie odbywa się w dwóch turach, o godzinie 10:00 i 12:00. Punkt zbiórki znajduję się tuż wejściu głównym do dworca — od strony placu Konstytucji.

W trakcie wycieczek uczestnicy poznają m.in. opowieści związane z ważnymi momentami w historii polski i miasta, jakich dworzec Gdynia Główna był świadkiem, oraz ciekawostki związane z budową budynku.

Autorem projektu obecnego budynku dworca jest Wacław Tomaszewski. Bryła stanowi unikatowy przykład połączenia stylu Art-Deco z elementami socrealizmu. Realizacja projektu przebiegała etapami w latach 1950–1955. Pierwszy etap zakończono w połowie 1954 roku. Oddano wtedy do użytku hall główny oraz prawe skrzydło. Drugi etap, czyli lewe skrzydło, otwarto rok później, 22 lipca, w dniu socjalistycznego święta narodowego.

Na lewo od wejścia, na suficie, gdzie niegdyś mieściła się restauracja, a obecnie działa tam sklep kosmetyczny, znajduje się unikatowe malowidło. Przedstawia smoka o trzech głowach, niedźwiedzicę, słońce, zodiakalnego byka, barana i ryby zawieszone na czarnym nieboskłonie. Smoki i gwiazdy znalazły się na gdyńskim dworcu nieprzypadkowo, symbolizują podróż – mówi dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska, architekt i badacz międzywojennego modernizmu. – Malowidło wykonali w 1957 roku artyści malarze Krystyna Łada-Studnicka, Urszula Ruhnke-Duszeńko i Maks Kasprowicz, według projektu prof. Juliana Studnickiego. Projekt zrobił na skrawku papieru o wymiarach 20 na 20 cm – dodaje.

To tylko jedna z ciekawostek, którą poznać można podczas spaceru. Dworzec skrywa masę ciekawych zakamarków i wiele ekscytujących historii. Aby móc uczestniczyć w zwiedzaniu, należy się zapisać, wysyłając maila na adres: [email protected] Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Organizatorem wycieczek jest Fundacja Grupa PKP.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24