16.08.2018 10:30 1 Natalia/Gdynia.pl
Jakie tajemnice skrywa dworzec Gdynia Główna?
To już ostatni moment, żeby zwiedzić dworzec Gdynia Główna. Od początku sierpnia prowadzone są bezpłatne wycieczki prezentujące walory tej wyjątkowej przestrzeni. Jest to szczególna okazja, by poznać ciekawostki i anegdoty związane z unikatową architekturą obiektu.
Bezpłatne oprowadzania odbywają się w każdą niedzielę sierpnia. Przed nami jeszcze dwa takie spotkania: 19 i 26 sierpnia. Zwiedzanie odbywa się w dwóch turach, o godzinie 10:00 i 12:00. Punkt zbiórki znajduję się tuż wejściu głównym do dworca — od strony placu Konstytucji.
W trakcie wycieczek uczestnicy poznają m.in. opowieści związane z ważnymi momentami w historii polski i miasta, jakich dworzec Gdynia Główna był świadkiem, oraz ciekawostki związane z budową budynku.
Autorem projektu obecnego budynku dworca jest Wacław Tomaszewski. Bryła stanowi unikatowy przykład połączenia stylu Art-Deco z elementami socrealizmu. Realizacja projektu przebiegała etapami w latach 1950–1955. Pierwszy etap zakończono w połowie 1954 roku. Oddano wtedy do użytku hall główny oraz prawe skrzydło. Drugi etap, czyli lewe skrzydło, otwarto rok później, 22 lipca, w dniu socjalistycznego święta narodowego.
– Na lewo od wejścia, na suficie, gdzie niegdyś mieściła się restauracja, a obecnie działa tam sklep kosmetyczny, znajduje się unikatowe malowidło. Przedstawia smoka o trzech głowach, niedźwiedzicę, słońce, zodiakalnego byka, barana i ryby zawieszone na czarnym nieboskłonie. Smoki i gwiazdy znalazły się na gdyńskim dworcu nieprzypadkowo, symbolizują podróż – mówi dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska, architekt i badacz międzywojennego modernizmu. – Malowidło wykonali w 1957 roku artyści malarze Krystyna Łada-Studnicka, Urszula Ruhnke-Duszeńko i Maks Kasprowicz, według projektu prof. Juliana Studnickiego. Projekt zrobił na skrawku papieru o wymiarach 20 na 20 cm – dodaje.
To tylko jedna z ciekawostek, którą poznać można podczas spaceru. Dworzec skrywa masę ciekawych zakamarków i wiele ekscytujących historii. Aby móc uczestniczyć w zwiedzaniu, należy się zapisać, wysyłając maila na adres: [email protected] Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Organizatorem wycieczek jest Fundacja Grupa PKP.
Czytaj również:
Kalendarium
pokaż więcejNasze kamery
Fotogalerie
Informacje z dróg
pokaż więcej15.02.2019
09:29
Podobnie jak przez cały poranek, na drogach powiatu puckiego panuje spokój. Trochę większe poruszenie da się zauważyć na odcinku z Łebcza do Starzyna. Lokalne spowolnienia są również prawdopodobne na trasie z Żarnowca do Krokowej i w pobliżu Połczyna. W powiecie wejherowskim także powoli można już zapomnieć o porannych utrudnieniach, które dziś zresztą nie były szczególnie uciążliwe. Na krajowej szóstce z Lęborka do Wejherowa próżno szukać kilometrowych korków. Niewielkie spowolnienia są możliwe w Kębłowie i Gościcinie. W Wejherowie utrzymuje się jeszcze nieco bardziej wzmożony ruch w obrębie śródmieścia, głównie na ulicach Sobieskiego, 3 Maja, Rzeźnickiej i Świętego Jana. Zwalniamy też na Przemysłowej i Rybackiej. W miarę sprawnie można pokonać ulice Redy. Poważniejsze spowolnienie jest odczuwalne na krajowej szóstce, od skrzyżowania z Rzemieślniczą do Puckiej. W Rumi natomiast nogę z gazu zdejmujemy na Dąbrowskiego i Grunwaldzkiej w pobliżu Ceynowy. Spokojniej niż przed godziną jest też na północy Gdyni. Większy ruch da się jeszcze zauważyć na Hutniczej, Puckiej i Chylońskiej. Około półkilometrowy korek uformował się przy zjeździe z Obwodnicy Trójmiasta na ulicę Morską w Chyloni. Na szczęście, podobnie jak przez cały poranek, jest to w zasadzie jedyne większe spowolnienie na całej ekspresówce.
08:29
Spory ruch panuje już na północy Gdyni. Zjazd z Obłuża na Kwiatkowskiego może oznaczać stratę kilku minut. Nadal też utrzymuje się spory ruch na ulicy Morskiej, przede wszystkim na odcinku od Cisowej do Chyloni. Poranne poruszenie utrzymuje się też na Hutniczej, głównie na Meksyku. Na szczęście, Obwodnica Trójmiasta, podobnie jak godzinę temu, nie sprawia praktycznie żadnych problemów kierującym. Nadal dobre warunki drogowe utrzymują się na krajowej szóstce z Lęborka do Wejherowa. Większe utrudnienia są możliwe tylko w Kębłowie i Gościcinie, ale i tam nie ma szczególnie uciążliwych korków. W samym Wejherowie o poranku również jest spokojnie. Nieco większy ruch można zauważyć na Sobieskiego, 3 Maja, Rzeźnickiej i 12 Marca. W Redzie przybyło nieco aut na Puckiej, zwłaszcza w okolicach przejazdu kolejowego. W Rumi natomiast poważniejszy ruch jest odczuwalny na Dąbrowskiego i Sobieskiego, w okolicach skrzyżowania z Sabata. Jeśli chodzi o powiat pucki, trwa poranny spokój na drogach. Trochę większego nasilenia ruchu można się spodziewać na ulicy Żeromskiego w Kosakowie. Podobnie jest w okolicach Żelistrzewa, Mrzezina, Połczyna i Darzlubia.
07:26
Praktycznie żadnych utrudnień nie ma na razie na ulicach Redy. Delikatne spowolnienie może się pojawić dopiero w okolicach granicy z Rumią, a więc w pobliżu skrzyżowania ulic Gdańskiej i Obwodowej. Jeśli chodzi o Rumię, również nie można o tej porze narzekać na nadmierny ruch. Zmianę świateł można stracić tylko nieopodal galerii handlowej. Trochę większy ruch panuje już w Gdyni, choć praktycznie nigdzie nie ma drogowego paraliżu. Lekko już korkuje się Morska od Cisowej do Chyloni. Podobnie jest na Hutniczej, od Północnej w stronę centrum. Poranne poruszenie widać też na Obłużu, zwłaszcza na Płk. Dąbka i Bosmańskiej. Znikomy ruch panuje za to na Obwodnicy Trójmiasta, która umożliwia sprawną jazdę w obie strony. Poważniejszych utrudnień drogowych nie ma też na krajowej szóstce z Lęborka do Wejherowa. Delikatne spowolnienia mogą się pojawić w Strzebielinie, Kębłowie i Gościcinie. A jeśli chodzi o samo Wejherowo, przytyka się lekko dojazd do miasta od strony Białej. W mieście większy ruch można zauważyć na Sobieskiego, Przemysłowej i Chopina. Dużego nasilenia ruchu nie trzeba się też obawiać na drogach powiatu puckiego. Nieco więcej pojazdów przemierza o poranku odcinek między Darzlubiem a Połczynem. Stopniowo gęstnieje też ruch w centrum Pucka, zwłaszcza na Wejherowskiej i Wojska Polskiego. Niewielkie utrudnienia są też prawdopodobne na odcinku z Łebcza do Gnieżdżewa.
14.02.2019
16:35
W Redzie dość tłoczno jest na ulicy Puckiej, nie ma utrudnień na Kazimierskiej czy Obwodowej. Z Pucka do Redy jedzie się płynnie. Z kolei w Rumi na krajowej szóstce utworzył się spory zator w kierunku Redy – przed światłami na skrzyżowaniu z ulicą Sabata.
16:32
W Gdyni wciąż mamy korki na Hutniczej, a także na estakadzie o zjazdu z Janka Wiśniewskiego aż do Obłuża. Nie ma utrudnień na Obwodnicy.
Prognoza pogody
