17.08.2018 14:20 2 Natalia/UM Gdynia

Gdyński port rozrośnie się przy współpracy z Uniwersytetem Gdańskim

Źródło: Gdynia.pl

Gdyński port rozpoczął współpracę z uczelnią wyższą. Dokumentację środowiskową dla inwestycji opracuje Uniwersytet Gdański. Badania przyrodnicze mają przede wszystkim sprawdzić wpływ na obszar Natura 2000 i będą trwały przez najbliższy rok.

To wyjątkowy rok dla Portu Morskiego Gdynia, rekordowa ilość przeładunków i nowe inwestycje związane z jego rozbudową. Powiększający się port ma usprawnić handel, co z pewnością przyczyni się do rozwoju miasta. W przygotowywaniu inwestycji postawiono kolejny krok – opracowana zostanie koncepcja rozbudowy, z uwzględnieniem programu ekologicznego. Projekt zapewne śledzić będą działacze Ekomariny, którzy obawiają się o naturalne środowisko okolic portu.

Pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego zajmą się badaniem i analizą warunków środowiskowych dla jednej z największych inwestycji Portu Gdynia. Przez najbliższych 12 miesięcy będzie opracowywana dokumentacja dla Portu Zewnętrznego, a później możliwa ma być już sama budowa. W tym tygodniu przedstawiciele zarządu gdyńskiego portu podpisali umowę z przedstawicielami uczelni.

To pierwsza umowa z serii umów. W tej chwili mówimy o umowie, która będzie określała warunki środowiskowe przyszłego Portu Zewnętrznego. To terminal kontenerowy głębokowodny z możliwością obsługiwania wszystkich największych statków, które tutaj są w stanie dotrzeć. Zakładając, że w terminalu będzie pracować około 700–800 osób, to wygeneruje w całym obszarze kraju co najmniej kilkanaście tysięcy miejsc pracy – mówi Adam Meller, prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Pracownicy UG w dokumentacji mają odpowiedzieć na pytania o wpływ budowy Portu Zewnętrznego na obszary sieci Natura 2000. Zakres analiz obejmuje inwentaryzację awifauny (ptaków) przebywającej w obszarze Natura 2000 Zatoka Pucka, ichtiofauny (ryby) oraz organizmów bentosowych żyjących na dnie akwenu przeznaczonego pod tę inwestycję. Nad opracowaniem będą czuwać nie tylko oceanografowie, ale też między innymi prawnicy czy pracownicy Wydziału Zarządzania UG.

Szacowany termin zakończenia budowy to 2028 rok.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24