13.07.2018 13:25 2 mike/KAS

Rozbito grupę nielegalnie eksportującą deficytowe leki

Źródło: KAS

Prawie 130 funkcjonariuszy policji i Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni, we współpracy z gdańską prokuraturą i Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, rozbiło grupę nielegalnie obracającą lekami na terenie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Wartość zabezpieczonych farmaceutyków, które miały trafić za granicę, to 10 milionów złotych.

W czasie akcji przeszukano kilkadziesiąt miejsc w Trójmieście i okolicach oraz w Toruniu. Podejrzani i kierowane przez nich firmy wykorzystywały tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji leków.

W ramach przestępczego procederu preparaty pozyskane przez apteki i hurtownie w nielegalnym łańcuchu dystrybucji, zamiast do polskich pacjentów, trafiały do sieci eksportujących leki za granicę. W ten sposób wyprowadzano z rodzimego rynku leki istotne dla życia pacjentów, określane jako deficytowe, celem sprzedaży na rzecz innych nieuprawnionych podmiotów – informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Zgodnie z obowiązującym prawem, leki mogą być sprzedawane poprzez sieć aptek wyłącznie pacjentom. Nie mogą trafiać z powrotem do hurtowni ani do innych dystrybutorów. Aby wyprowadzić leki z aptek, podejrzani mieli stosować różne mechanizmy, m.in. symulowanie konieczności utylizacji farmaceutyków czy rzekome błędy w zamówieniach.

Większość wywiezionych produktów to produkowane przez globalne koncerny, leki oryginalne i rozpoznawalne na rynkach europejskich. W ramach przeprowadzonej akcji zabezpieczono materiały dowodowe, w postaci m.in. ksiąg rachunkowych, sprzętu elektronicznego, a także znacznej ilości leków, których wartość wstępnie oszacowano na ok. 10 milionów złotych – podaje KAS.

Źródło: KAS Źródło: KAS Źródło: KAS

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zablokował środki finansowe na wszystkich ustalonych kontach bankowych, które należały do podmiotów związanych z przestępczym procederem, objętym postępowaniem. Policjanci z Gdańska podjęli współpracę z pomorską KAS w celu skutecznego zakończenia nielegalnej działalności. Nadal trwają czynności prowadzone przez Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni, Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w dalszym ciągu trwają. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...