Po siedmiu latach od pożaru dachu kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wznawia działalność mieszczące się w tej świątyni Muzeum Zegarów Wieżowych - Oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Muzeum Zegarów Wieżowych powstało w 1996 roku początkowo jako pracownia, a potem jako Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Muzeum funkcjonowało i realizowało wystawy oraz projekty badawcze przez dziesięć lat, aż do 22 maja 2006 roku. Podczas pożaru zniszczeniu uległy dachy świątyni i kopuła hełmu wieży. Na szczęście wszystkie eksponaty muzealne i carillon ocalały, nie zostały poniesione żadne straty w inwentarzu muzealnym choć niektóre eksponaty zostały w znacznym stopniu uszkodzone głównie przez wodę użytą podczas przeprowadzania akcji gaśniczej. Przez kolejne lata trwała odbudowa świątyni finansowana ze środków pieniężnych miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, składek z budżetów innych miast, dotacji rozmaitych przedsiębiorstw i zbiórki publicznej.
Muzeum Zegarów Wieżowych przez okres 7 lat z konieczności było zamknięte. Podczas tego okresu pracownicy prowadzili prace nad restauracją uszkodzonych eksponatów oraz koncepcją nowej wystawy. Pozyskano nowe eksponaty m.in. takie rarytasy, jak oryginalny zegar kolebnikowy, jeden z nielicznych zachowanych w Europie, zegar z jedynej polskiej fabryki zegarów wieżowych Michała Mięsowicza z Krosna, a nawet mechanizm z Wysp Brytyjskich. W 2011 roku, roku 400 rocznicy urodzin Jana Heweliusza, dla uczczenia wielkiego astronoma na poddaszach muzeum zainstalowano zbudowany w Muzeum Zegarów Wieżowych pierwszy na świecie zegar wykonany w technologii sygnałów pulsarowych - ZEGAR PULSAROWY GDAŃSK 2011, zaś nieopodal w Baszcie na Zamurzu zadomowił się Precyzyjny Zegar Wahadłowy HEVELIUS 201.
Muzeum Zegarów Wieżowych w nowej odsłonie to: dwie sale wystawiennicze, w których zgromadzono kolekcję zegarów z całego okresu zegarmistrzostwa mechanicznego i mechaniczno-elektrycznego (obejrzeć można mechanizmy datowane na wiek XIV czy XV, a także i te powstałe po II wojnie światowej); niezwykły instrument do gry na dzwonach: 50-dzwonowy carillon o masie około 17 ton, na którym w każdy piątek o godzinie 14.45 można posłuchać koncertu carillonowego "na żywo" oraz punkt widokowy urządzony na balkonie hełmu wieży na wysokości 50 metrów.
Muzeum Zegarów Wieżowych w sezonie letnim 2013 będzie dostępne dla zwiedzających od dnia 13 lipca do 30 września.