HIV-em najczęściej zakażają się osoby młode, podejmujące ryzykowne zachowania seksualne. Do nich właśnie skierowana jest dotycząca wirusa kampania edukacyjna, która odbędzie się podczas tegorocznego Heineken Open’er Festival w strefie NGO.
Quizy, turnieje, edukacyjne gry internetowe, rozdawanie fantów – wolontariusze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy przez cały czas trwania Heineken Open’er Festival będą zachęcać uczestników tej gigantycznej imprezy do testowania się w kierunku HIV i tłumaczyć, jak można zakazić się wirusem. Akcja jest tym istotniejsza, że zaczynają się wakacje, a latem, nad morzem łatwo o ryzykowne zachowania seksualne, które mogą skończyć się zakażeniem. Według Roberta Łukasika, prezesa Pozytywnych w Tęczy, w Polsce z HIV żyje już mniej więcej 60 tys. osób, choć tylko 16 tys. o tym wie. Kampania edukacyjna podczas tegorocznego Open’era organizowana jest we współpracy z programem Pozytywnie Otwarci, a jej partnerem jest firma Gilead Sciences.
Pozytywni w Tęczy zostali oficjalnie zaproszeni do strefy organizacji pozarządowych przez Organizatorów Heineken Open’er Festival. Na stoisku Zjednoczenia przez 4 dni festiwalowe od 15.00 do 22.00 pracować będzie nieprzerwanie 5 dwuosobowych zespołów. Certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS trenerzy obojga płci będą promować anonimowe i bezpłatne testy w kierunku HIV wykonywane m.in. w Gdańsku przy ul. Podwale Grodzkie 2 przez stowarzyszenie Pomorski Dom Nadziei czy w Warszawie w kilku różnych placówkach w tym prowadzonym przez Pozytywnych w Tęczy punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul Jagiellońskiej 34.
Precyzyjne statystyki dotyczące HIV nie istnieją. Według niepełnych danych, w roku 2012 zakażenie HIV wykryto na Pomorzu u 102 osób. Plasuje to pomorskie w ścisłej czołówce polskich województw, jeśli chodzi o zagrożenie HIV. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nad morze ludzie często przyjeżdżają z myślą o zabawie i relaksie. A sprzyja odważniejszym niż na co dzień zachowaniom seksualnym.
Nie od dziś wiadomo, że podczas wakacji młodzi ludzie są bardziej niż w czasie roku szkolnego czy akademickiego narażeni na zakażenie HIV. Dlatego zaangażowaliśmy się w akcję edukacyjną Pozytywnych w Tęczy na Open’erze. Dzięki nowoczesnym lekom z HIV można żyć normalnie do późnej starości. Ale w tym celu trzeba być pod opieką specjalisty. Ktoś, kto nie wie, że się zakaził, nie leczy się i niepotrzebnie ryzykuje poważne choroby związane z AIDS. Wierzę, że obecność Roberta Łukasika i jego ekipy na Open’erze uświadomi zagrożenie i zachęci do testów setki, a może i tysiące młodych ludzi – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences.
To świetnie, że organizatorzy Festiwalu są otwarci na edukację w obszarze HIV. Nie o wszystkich w Polsce da się to powiedzieć. A tymczasem milczenie o wirusie prowadzi tylko do tragedii, podczas gdy mówienie o nim może uratować niejedno życie – dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy” jest organizacją zajmującą się głównie edukacją i profilaktyką z zakresu problematyki HIV/AIDS. Swoją działalność kieruje przede wszystkim do ludzi młodych, skłonnych do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. Zajmuje się pomocą i wsparciem dla osób żyjących z HIV, szczególnie tych, które nie dawno dowiedziały się o swoim zakażeniu. Organizacja działa stosując niekonwencjonalne metody. Edukuje młodych ludzi w miejscach gdzie chętnie przebywają: w klubach, dyskotekach, akademikach. Swoje cele realizuje również poprzez organizację wydarzeń okolicznościowych podczas, których szeroko promuje bezpieczniejsze formy zachowań seksualnych.
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Wojewoda Mazowiecki, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.