26.06.2013 13:20 0 Katarzyna Miotk

Edukacja ekologiczna w szkołach

12 czerwca 2013r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbyła się Konferencja podsumowująca działania ekologiczne prowadzone w placówkach oświatowych w ramach Komunalnego Związku Gmin Doliny Redy i Chylonki, którego członkiem jest Gmina Szemud.

Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” to związek powołany w 1991r. w oparciu o przepisy ustawy o samorządzie terytorialnym. Związek skupia miasta i gminy w tym: Gdynię, Redę, Rumię, Wejherowo, Sopot, Gminę Kosakowo, Gminę Wejherowo i Gminę Szemud. Statut związku szczegółowo określa jego zadania do których należą m.in. zaopatrzenie miast i gmin w wodę, odbiór i oczyszczanie ścieków, centralne ogrzewanie, gospodarka odpadami, informacja i edukacja ekologiczna oraz szeroko rozumiana ochrona środowiska: powietrza, wód, gruntów i przyrody. Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” od 15 lat organizuje edukację ekologiczną w szkołach. Zaczęło się od małego działania jakim był konkurs pn. „Małe dzieci nie chcą śmieci”. Dziś edukacja ekologiczna organizowana przez KZG obejmuje liczne działania, w tym: wycieczki, warsztaty terenowe, zbiórki odpadów oraz liczne, różnego rodzaju konkursy.

Z roku na rok wzrasta liczba uczniów i szkół, które włączają się w edukację ekologiczną. W roku szkolnym 2012/2013 to prawie 25 tys. uczniów z ponad 100 szkół i placówek oświatowych. Podczas ostatniej zbiórki odpadów zebrano ponad 25 ton odpadów wtórnych.

Podczas konferencji omówiono działania zrealizowane podczas minionego roku szkolnego oraz wręczono nagrody zwycięzcom w licznych konkursach ekologicznych. Łącznie wyróżniono ponad 140 osób z ponad 60 szkół i placówek oświatowych.

Ku mojej ogromnej radości, wśród laureatów znalazły się szkoły i uczniowie z terenu naszej gminy:

  • W konkursie „Małe dzieci nie chcą śmieci”, w kategorii: Oddziały Przedszkolne w Szkołach Podstawowych + Przedszkola wyróżnienie otrzymali: Tymon Galant (5 lat) oraz Zuzanna Kierznikiewicz (5 lat) z Przedszkola Niepublicznego „WESOŁA KRAINA” w Kielnie, opiekun Karolina Kierznikiewicz.
  • W konkursie „Mała Nakrętka – Duży problem” w kategorii: Szkoły Podstawowe, za zbiórkę nakrętek III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Bojanie, opiekun Hanna Osowska. Szkoła zebrała 310 kg nakrętek co daje 1,30 kg na ucznia
  • Tytuł „Eksperta E.E.” 2012/2013 otrzymał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Koleczkowie, opiekun Małgorzata Dempc, łączna masa odpadów to 507 kg, w przeliczeniu na 1 ucznia 2,98 kg.
  • W konkursie „Ekspert E.E czyli w trosce o środowisko” w kategorii: UCZNIOWSKA Szkoły ponadgimnazjalne, inne placówki oświatowe (Zespoły Szkół, Ośrodki Szkolno-Wychowawcze itp.) II miejsce zajęła Tatiana Pobłocka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Koleczkowie, opiekun Małgorzata Dempc.
  • W konkursie „Ekspert E.E czyli w trosce o środowisko” w kategorii DYREKTORSKA: Szkoły ponadgimnazjalne, inne placówki oświatowe (Zespoły Szkół, Ośrodki Szkolno-Wychowawcze itp.) III miejsce zajął Zespół Szkolno-Przedszkolny w Koleczkowie, opiekun Małgorzata Dempc, masa odpadów 507 kg, 2,98 kg/ os.

Laureatom i opiekunom uczniów i grup serdecznie gratuluję.

Mam nadzieję, że to nie koniec przygody szkół z terenu naszej gminy z ekologią a kolejny rok szkolny zaowocuje nowymi pomysłami i kolejnymi szkołami zaangażowanymi w niniejsze przedsięwzięcie związane z działalnością na rzecz poprawy świadomości w obszarze ochrony środowiska i przyrody, w tym propagowaniem właściwych postaw i zachowań proekologicznych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...