Kopiec Kaszubów (kaszubski: Kopca Kaszebów) jest to monument sławiący jeden z najważniejszych i najbardziej osobliwych miejsc na mapie naszego kraju. Składa się on z głazów i kamieni.
- Idea narodziła się w 2007 roku. Projekt przygotował nieżyjący już architekt Bruno Wandtke. W założeniu Kopiec Kaszubów - bo o nim mowa - miał pokazywać mieszkańcom i turystom, że Hel to kaszubskie miasto, miał też symbolizować jedność Kaszubów. Pomysł stał się faktem. 23 czerwca Kopiec, którego zdobi gryf i napis „Hel początek Polski”, został odsłonięty. Na uroczystości obecny był Ryszard Stachurski, Wojewoda Pomorski - czytamy w komunikacie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Symbolizuje on ideę "Początku Polski" oraz jedność i tożsamość społeczeństwa kaszubskiego, zwanego: "Kopiec Kaszubów". Pomnik stworzony został wg nowej formuły. Na głównym kamieniu umocowano mosiężny Gryf Pomorski - symbol kaszubski. Wykonano go w Pracowni Kowalstwa Artystycznego.
- Nieprzypadkowo kopiec nie jest wykonany z marmuru chińskiego czy z brązu, ale jest wykonany z kaszubskich głazów. Wykonany jest z kamieni, które są tu wszędzie na tym terenie. Ma też symbolizować wytrwałość i siłę Kaszubów i to, że tutaj od wieków nad Bałtykiem mieszkali. Tu na początku Polski. Kopiec jest zwieńczeniem dużego projektu, które Urząd Morski realizuje razem z miastem Hel. W najbliższych miesiącach ta inwestycja zostanie dokończona i będzie z pewnością wizytówką Helu - wyjaśnia Łukasz Grzędzicki, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Inspiracją do budowy tego pomnika były legendy o Stolemach Kaszubskich, czyli o olbrzymach o spokojnym usposobieniu, od wieków władających Pomorzem. Przetrwały one jednak tylko w ludowych podaniach. Zostały po nich również kamienie. Legendy mówią, że jeżeli pomiędzy ludźmi zapanuje powszechna przyjaźń i zgoda to głazy ożyją i zamienią się w znów w Stolemy.
Kopiec Kaszubów znajduje się na Cyplu Helskim w pobliżu pomostów spacerowych. Współrzędne geograficzne: N 54,595406°, E 18,80773°