21.06.2013 11:31 0 Katarzyna Miotk

Sukces Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie

**Zakończyła się I edycja projektu edukacji morskiej. W roku szkolnym 2012/2013, 63 uczniów klas piatych z pięciu szkół podstawowych z terenu Gminy Szemud (tj. ze Szkoły Podstawowej w Koleczkowie, Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie, Szkoły Podstawowej w Częstkowie, Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie) realizowało program pn. „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”, w ramach projektu pn. „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską”. W poprzednim numerze szczegółowo opisałam działania realizowane w ramach niniejszego projektu. Na zakończenie udziału w projekcie, każda z grup, musiała przygotować sprawozdanie z realizacji projektu. Wszystkie prace wzięły udział w konkursie małych projektów z edukacji morskiej. **

Z przyjemnością informuję, że 16 uczniów z terenu Gminy Szemud, a dokładnie z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie weźmie udział w 8 dniowym obozie żeglarskim. Obóz jest nagrodą w konkursie małych projektów. W ramach niniejszego konkursu wpłynęło łącznie 385 prac. Sukces Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie jest tym większy, że wśród laureatów konkursu znalazły się obie 8 osobowe grupy.

Temat projektu uczniowskiego I grupy dotyczył „Czy znasz szanty, tradycje, zwyczaje i obrzędy morskie?”. Efektem prac grupy było napisanie scenariusza i 40 minutowy występ w przedstawieniu „Morskie opowieści” połączonego z legendami i przesądami morskimi, który został zaprezentowany w szkole 8.05.2013r. podczas dni otwartych szkoły.

Druga grupa realizowała projekt pn. „Czy Gdynia jest miastem morskim?”. Efektem pracy drugiej grupy było wykonanie makiety portu jachtowego oraz zbudowanie kilku modeli żaglówek z drewna. Prace uczniów można było podziwiać podczas dni otwartych szkoły.

Dzięki realizacji projektu dzieci nauczyły się cierpliwości, rzetelności, sumienności i odpowiedzialności. Dodatkowo, uczniowie zapoznali się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tematyki morskiej i żeglarstwa, rozwijały umiejętności poszukiwania i zdobywania nowych informacji.

Szczególne wyrazy uznania i podziękowania należą się Panu Waldemarowi Kozakow, opiekunowi grup w szkole, który swoje zainteresowania, serce i zamiłowanie przelał na dzieci, co zaowocowało fantastycznymi projektami.

Od września br. rozpocznie się II edycja projektu. Wzorem roku poprzedniego, Gmina Szemud jako organ prowadzący, zgłosiła szkoły do udziału w projekcie. W roku szkolnym 2013/2014, 84 uczniów klas V z siedmiu szkół z terenu Gminy Szemud (tj. ze Szkoły Podstawowej w Koleczkowie, Szkoły Podstawowej w Jeleńskiej Hucie, Szkoły Podstawowej w Częstkowie, Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kielnie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szemudzie, Szkoła Podstawowa w Łebnie, Zespół Szkół w Bojanie) weźmie udział w tym programie. Projekt realizowany jest przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w partnerstwie z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza oraz Ligą Morską i Rzeczną, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałania 9.1.2: Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Pomysłodawcami projektu są: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Mateusz Kusznierewicz.

Przyszłym i obecnym młodym żeglarzom, życzę pomyślnych wiatrów oraz wiele satysfakcji podczas realizacji niniejszego projektu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...