Śmigłowce, samolot, łodzie, jednostka pościgowa, holownik pożarniczy. Operatorzy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i wojsk specjalnych: Formozy i Gromu. Służba Celna, Morski Oddział Straży Granicznej, Marynarka Wojenna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Wszystkie siły i środki skupione na odbiciu i zabezpieczeniu opanowanego przez terrorystów statku Stena Spirit.
Tegoroczne Święto Morza obfituje w atrakcje. Program uroczystości obejmuje ponad 40 wydarzeń o morskim charakterze. W tym programie aż dwa razy gwiazdą będzie statek Stena Spirit: na początku i na końcu obchodów Święta Morza. W sobotę, 22 czerwca, od 10:00 do 18:00 będzie można zwiedzać statek Stena Spirit w ramach Dnia Otwartego Stena Line. Bezpłatne zwiedzanie połączone będzie z licznymi atrakcjami dla całej rodziny. Natomiast tydzień później, w piątek 28.06, statek Stena Spirit będzie można oglądać „w akcji” podczas pokazu działań antyterrorystycznych i ratunkowych.
Wielki prom pasażerski znalazł się w niebezpieczeństwie. Mimo licznych zabezpieczeń oraz stosowania postanowień kodeksu ISPS w porcie, na statek Stena Spirit legalnie dostało się 3 osobników. Dwóch z nich posiada przemyconą broń palną. Po wyjściu w morze przejęli statek biorąc zakładników. Służbie dyżurnej VTS Zatoka Gdańska, poprzez kapitana statku, terroryści przekazują swoje żądania, w tym żądanie dostępu do mediów, dając czas na ich spełnienie do godz. 14:30 tego dnia. W przypadku niewykonania ich poleceń będą zabijać kolejnych zakładników.
Do działań przystępują siły fizycznego zwalczania terroryzmu. Desant operatorów BOA z powietrza na statek i abordaż z wody żołnierzy Formozy, zabezpieczone jednostkami Straży Granicznej, Gromu i Służby Celnej kończą się sukcesem.
To jeszcze nie koniec, ponieważ kilka osób znajduje się za burtą statku w niegościnnych wodach Bałtyku. Do tego na statku wybucha pożar! Konieczna jest jak najszybsza ewakuacja kilkuset pasażerów.
Rozbitkowie zostaną podjęci przez SAR. Ranni odtransportowani przez śmigłowce SAR Marynarki Wojennej RP i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ogień ugaszony przez holownik pożarniczy.
Na szczęście, to nie jest prawdziwa sytuacja. Ten fikcyjny scenariusz rozegra się 28 czerwca 2013 w akwenie między Wejściem Południowym Portu Gdynia a falochronem Mariny. Urząd Morski w Gdyni w ramach obchodów Święta Morza przygotował pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych z udziałem promu Stena Spirit. Pokaz rozpocznie się o 14.00 i potrwa około godziny. Mieszkańcy Gdyni oraz turyści będą mieli niepowtarzalną okazję oglądania na żywo działań służb odpowiedzialnych za zwalczanie zagrożeń związanych z terroryzmem na morzu. Najlepszymi miejscami obserwacyjnymi będą Nabrzeże Beniowskiego przy Akwarium Gdyńskim, falochron Mariny oraz taras Akwarium Gdyńskiego.
Pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych będzie się składał z kilku etapów. Wyjściem jest hipotetyczna sytuacja, w której wielki statek pasażerski (jego rolę odgrywa Stena Spirit) został opanowany przez grupę terrorystów. Sytuację komplikuje założenie, że część pasażerów została ranna, a niektórzy rozbitkowie znajdują się poza burtą statku. Do tego na promie wybucha pożar. W pierwszym etapie odbędzie się rozpoznanie lotnicze oraz desant antyterrorystów na pokład otwarty statku – ze śmigłowców. Drugi etap obejmuje działania ratownicze.
W pokazie uczestniczy szeroka reprezentacja sił i środków wielu instytucji. Dla publiczności atrakcyjne będzie obserwowanie w akcji śmigłowca MI-8 Zarządu Lotnictwa KGP oraz elitarnej jednostki antyterrorystycznej policji BOA, z którego zostanie przeprowadzony desant z powietrza.
Z wody działania przeprowadzą antyterroryści Formozy. Jednostka Grom przygotowuje łodzie z obsadą karabinów maszynowych. W akcji weźmie udział też śmigłowiec SW-4 Puszczyk wystawiony przez PZL Świdnik, z pilotem oblatywaczem PZL Janem Cieślą za sterami. Marynarka Wojenna RP wystawi swój śmigłowiec ratunkowy a Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa - statek ratowniczy SAR-3000 „Sztorm”. Interesujące może się okazać gaszenie ognia kurtyną wodną przez holownik pożarniczy Centaur II (jednostka należy do WUŻ). Również załoga Stena Spirit będzie mała okazję wykazać się sprawnością. Na wodę zostaną opuszczone łodzie ratunkowe oraz łódź FRB (Fast Rescue Boat) a cała akcja wymaga koordynacji z mostka kapitańskiego.
Co istotne, podczas pokazu, dla uzyskania pełnego realizmu zdarzeń, nie będzie się używać manekinów. W rolę rozbitków czekających w wodzie na podjęcie przez SAR, wcielą się podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej.