07.05.2013 13:36 0
6 maja 2013 roku w obecności prof. Jerzego Buzka, przedstawicieli świata nauki, biznesu i kultury uroczyście otwieramy nową część Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.
Gdynia inwestuje w rozwój Parku już od 2001 roku. PPNT jest jednym z najważniejszych narzędzi wspierania przedsiębiorczości przez tutejszy samorząd. To setki nowoczesnych miejsc pracy w innowacyjnych firmach oraz atrakcyjna oferta regionu dla inwestorów. Rezydujące tutaj firmy już odnoszą sukcesy na światowych rynkach i przysparzają dochodów Gdyni - miastu, które rozwija się dynamicznie zgodnie z przemyślaną strategią. PPNT, to jeden z wyznaczników wysokich standardów życia w Gdyni.
Miejsce do realizacji własnych pomysłów w Parku znajdują studenci, absolwenci, naukowcy jak i doświadczeni przedsiębiorcy. Docelowo może tu działać ponad 300 firm, co przełoży się na ok. 2000 miejsc pracy. Miarą sukcesu Parku są sukcesy tutejszych firm i nowe miejsca pracy.
W Parku firmy tworzą i rozwijają innowacyjne technologie XXI wieku. Tutaj powstał najlepszy na świecie, syntezator mowy IVONA. Twórca syntezatora - firma IVONA Software niedawno została częścią światowego koncernu technologicznego Amazon.com.
Znane i cenione już na świecie inne produkty i technologie made in PPNT to m.in. nagrzewnica firmy Flowair, która otrzymała nagrodę iF Product Design Award 2013; szeroko stosowane oprogramowanie e-Urzędniczka stworzone przez Inteliwise, nagrodzone Złotym Godłem Najwyższej Jakości Quality International 2012; dermo-kosmetyki Cerko; zestawy do izolacji DNA poza laboratorium A&A Biotechnology; unikalne struktury betonu ekologicznego, wykorzystywane do codziennego użytku - Andervision.
Swoje miejsce znalazły tutaj także branże kreatywne, design i innowacje społeczne.W nowych obiektach PPNT będą powstawały kolejne nowoczesne technologie i produkty z różnych dziedzin. Innowacyjny biznes ma tu bowiem doskonałe warunki dla rozwoju: pozytywne sąsiedztwo „drzwi w drzwi" nowoczesnych firm, zdolnych ludzi i kreatywną atmosferę.
Powierzchnia całkowita wszystkich parkowych obiektów to ponad 76 000 m 2, czyli sześć razy więcej niż dotychczas.
Inwestycja była niezbędna dla rozwoju nowoczesnego miasta i regionu. Na komfort i przyjemność pracy w PPNT z pewnością wpłynie dobra lokalizacja komunikacyjna, bliskość miejsc relaksu, a także ważne dla młodych rodziców parkowe przedszkole. Teren, na którym znajduje się PPNT jest nie tylko atrakcyjny dla pracujących w tutejszych firmach - także mieszkańcy zyskali ciekawą strefę rekreacyjno-usługową, w której mogą spotkać się, odpocząć w uroczych alejkach, zrobić zakupy, wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych.
Przedsiębiorcy wprowadzają się do nowych biur, laboratoriów i prototypowni. Dla debiutujących w biznesie przygotowano specjalną strefę start-up, dla projektantów - centrum designu, dla inżynierów - nowoczesną prototypownię, laboratoria elektroniczne i biotechnologiczne. Wspólne wykorzystywanie powierzchni i zasobów PPNT, zgodnie ze światowym trendem „share economy", efektywnie wpływa na wymianę wiedzy i doświadczeń. Wszystkie zaś obiekty wykonano wg najnowocześniejszych, energooszczędnych technologii i trendów.
Nowe budynki, ze względu na unikalny projekt architektoniczny stanowią wzorcowy przykład udanej rewitalizacji - w miejscu dawnej zajezdni autobusowej powstało nowoczesne i piękne centrum biznesowo-kulturalne Trójmiasta.
PPNT to najbardziej spektakularna inwestycja gdyńskiego samorządu ostatnich lat - inwestycja w innowacje, czyli w przyszłość. Jej znaczenie dla miasta i całego regionu jest porównywane z budową polskiego portu w Gdyni w latach 20-tych, XX wieku.
Istnieje wiele możliwości skorzystania z oferty PPNT. Każdy, kto chciałby skorzystać z oferty czy realizować projekt w Parku, powinien wykazać się innowacyjnością pomysłu i dostarczyć biznesplan.
Fakty, liczby, ciekawostki: