07.05.2013 13:36 0

Największy Park Naukowo-Technologiczny w Polsce już otwarty!

Pomorski Park Naukowo Technologiczny po rozbudowie, fot. PPNT

6 maja 2013 roku w obecności prof. Jerzego Buzka, przedstawicieli świata nauki, biznesu i kultury uroczyście otwieramy nową część Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

Gdynia inwestuje w rozwój Parku już od 2001 roku. PPNT jest jednym z najważniejszych narzędzi wspierania przedsiębiorczości przez tutejszy samorząd. To setki nowoczesnych miejsc pracy w innowacyjnych firmach oraz atrakcyjna oferta regionu dla inwestorów. Rezydujące tutaj firmy już odnoszą sukcesy na światowych rynkach i przysparzają dochodów Gdyni - miastu, które rozwija się dynamicznie zgodnie z przemyślaną strategią. PPNT, to jeden z wyznaczników wysokich standardów życia w Gdyni.

Miejsce do realizacji własnych pomysłów w Parku znajdują studenci, absolwenci, naukowcy jak i doświadczeni przedsiębiorcy. Docelowo może tu działać ponad 300 firm, co przełoży się na ok. 2000 miejsc pracy. Miarą sukcesu Parku są sukcesy tutejszych firm i nowe miejsca pracy.

W Parku firmy tworzą i rozwijają innowacyjne technologie XXI wieku. Tutaj powstał najlepszy na świecie, syntezator mowy IVONA. Twórca syntezatora - firma IVONA Software niedawno została częścią światowego koncernu technologicznego Amazon.com.

Znane i cenione już na świecie inne produkty i technologie made in PPNT to m.in. nagrzewnica firmy Flowair, która otrzymała nagrodę iF Product Design Award 2013; szeroko stosowane oprogramowanie e-Urzędniczka stworzone przez Inteliwise, nagrodzone Złotym Godłem Najwyższej Jakości Quality International 2012; dermo-kosmetyki Cerko; zestawy do izolacji DNA poza laboratorium A&A Biotechnology; unikalne struktury betonu ekologicznego, wykorzystywane do codziennego użytku - Andervision.

Swoje miejsce znalazły tutaj także branże kreatywne, design i innowacje społeczne.W nowych obiektach PPNT będą powstawały kolejne nowoczesne technologie i produkty z różnych dziedzin. Innowacyjny biznes ma tu bowiem doskonałe warunki dla rozwoju: pozytywne sąsiedztwo „drzwi w drzwi" nowoczesnych firm, zdolnych ludzi i kreatywną atmosferę.

Powierzchnia całkowita wszystkich parkowych obiektów to ponad 76 000 m 2, czyli sześć razy więcej niż dotychczas.

Inwestycja była niezbędna dla rozwoju nowoczesnego miasta i regionu. Na komfort i przyjemność pracy w PPNT z pewnością wpłynie dobra lokalizacja komunikacyjna, bliskość miejsc relaksu, a także ważne dla młodych rodziców parkowe przedszkole. Teren, na którym znajduje się PPNT jest nie tylko atrakcyjny dla pracujących w tutejszych firmach - także mieszkańcy zyskali ciekawą strefę rekreacyjno-usługową, w której mogą spotkać się, odpocząć w uroczych alejkach, zrobić zakupy, wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych.

Przedsiębiorcy wprowadzają się do nowych biur, laboratoriów i prototypowni. Dla debiutujących w biznesie przygotowano specjalną strefę start-up, dla projektantów - centrum designu, dla inżynierów - nowoczesną prototypownię, laboratoria elektroniczne i biotechnologiczne. Wspólne wykorzystywanie powierzchni i zasobów PPNT, zgodnie ze światowym trendem „share economy", efektywnie wpływa na wymianę wiedzy i doświadczeń. Wszystkie zaś obiekty wykonano wg najnowocześniejszych, energooszczędnych technologii i trendów.

Nowe budynki, ze względu na unikalny projekt architektoniczny stanowią wzorcowy przykład udanej rewitalizacji - w miejscu dawnej zajezdni autobusowej powstało nowoczesne i piękne centrum biznesowo-kulturalne Trójmiasta.

PPNT to najbardziej spektakularna inwestycja gdyńskiego samorządu ostatnich lat - inwestycja w innowacje, czyli w przyszłość. Jej znaczenie dla miasta i całego regionu jest porównywane z budową polskiego portu w Gdyni w latach 20-tych, XX wieku.

Istnieje wiele możliwości skorzystania z oferty PPNT. Każdy, kto chciałby skorzystać z oferty czy realizować projekt w Parku, powinien wykazać się innowacyjnością pomysłu i dostarczyć biznesplan.

Fakty, liczby, ciekawostki:

  • rozbudowa PPNT jest największą, po Trasie Kwiatkowskiego, gdyńską inwestycją dofinansowaną z funduszy UE
  • całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi ok. 208 mln zł, z czego ok. 137 mln zł to środki pozyskane z funduszy UE, a pozostałą część sfinansowało Miasto Gdynia
  • powierzchnia całkowita parkowych budynków wynosi 76 347,41 m2
  • łączna kubatura parkowych budynków wynosi 246 054 m3, co odpowiada pojemności 5 gdyńskich hal widowiskowo-sportowych
  • powierzchnia szkła fasadowego to ponad 30 000 m2;
  • łączna powierzchnia laboratoriów i prototypowni w nowych obiektach PPNT wynosi 2372 m2.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...