Wystawa plakatów Waldemara Świerzego

Kultura, Gdańsk

Data 06.01.2014 00:00-17.01.2014 00:00
Miejsce Teatr Wybrzeże
Adres Świętego Ducha 2
Miejscowość Gdańsk
Bilety wstęp wolny

Zapraszamy do foyer Dużej Sceny na wystawę z cyklu AUTORZY NASZYCH PLAKATÓW - WALDEMAR ŚWIERZY: OSTATNI Z WIELKICH (co u nas NIEWINNEJ GRZESZNICY na BĘBENKU do OŻENKU pięknie grał).

Zmarły niedawno artysta, ostatni z wielkich - obok Jana Lenicy, Jana Młodożeńca, Romana Cieślewicza i Henryka Tomaszewskiego - twórców polskiej szkoły plakatu, jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawanych naszych grafików stworzył kiedyś dla Teatru Wybrzeże plakat do NIEWINNEJ GRZESZNICY w reżyserii Edwarda Dziewońskiego i dwa ostatnie w swoim dorobku plakaty teatralne - do BLASZANEGO BĘBENKA w reżyserii Adama Nalepy oraz OŻENKU w reżyserii Adama Orzechowskiego. Wystawa będzie eksponowana do połowy stycznia 2014 roku.

Waldemar Świerzy (ur. 1931, zm. 2013) - jeden z najwybitniejszych polskich grafików, cieszący się światowym uznaniem i sławą. Był współtwórcą polskiej szkoły plakatu, profesorem projektowania plakatu w Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Katowicach i Warszawie. Przez ponad sześćdziesiąt lat pracy twórczej, od 1952 roku stworzył blisko tysiąc oryginalnych, nagradzanych i cenionych plakatów - przede wszystkim filmowych i teatralnych, ale również sportowych, muzycznych, turystycznych, społeczno-politycznych, jego plakatami reklamowały się cyrk i ZOO, targi przemysłowe i dni książki, LOT i Moda Polska. Zajmował się też grafiką książkową i wystawienniczą, projektował okładki płyt i czasopism, kalendarze i znaczki pocztowe. Przygotowywał oprawy graficzne dla polskich pawilonów na Międzynarodowych Targach m.in. w Nowym Jorku, Lipsku, Wiedniu, Casablance i w Poznaniu.

Osiągnąwszy niebywałą wirtuozerię warsztatową - swobodnie operował technikami malarskimi i graficznymi, romansował z komiksem i pop-artem, eksperymentował z ascetycznym symbolizmem i rozbuchanym barwnym ekspresjonizmem, z poczuciem humoru, czułością ale i fotograficzną dbałością o szczegół portretował wybitnych artystów i popularnych gwiazdorów. Jego plakaty do BULWARU ZACHODZĄCEGO SŁOŃCA, ULICY HAŃBY, NOCNEGO KOWBOJA czy CZASU APOKALIPSY - będące ikonami polskiej sztuki plakatowej są również niezwykle cennymi przedmiotami kolekcjonerskich pożądań, osiągającymi zawrotne ceny w najbardziej renomowanych światowych galeriach i na prestiżowych aukcjach. Waldemar Świerzy był laureatem licznych nagród m.in. Grand Prix Toulouse Lautrec, The Hollywood Reporter, złotych medali Międzynarodowch Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti oraz Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Członek prestiżowej Aliance Graphique Internationale.

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbiblothek w Berlinie, Ermitażu w Leningradzie, Institute of Contemporary Art w Londynie, S2Art Gallery w Chicago, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie i wielu innych znamienitych galeriach i muzeach w Polsce i na świecie.