Wystawa - gdzie wzrok nie sięga

Kultura, Gdynia

Data 01.04.2015 09:00-31.12.2015 19:00
Miejsce Centrum Nauki EXPERYMENT
Adres al. Zwycięstwa 96/98
Miejscowość Gdynia
Bilety Wstęp na wystawę w ramach biletu do Centrum Nauki EXPERYMENT

Zobacz to, co niewidzialne! Nowa optyczna wystawa czasowa w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

EXPERYMENT zaprasza do naukowej podróży wśród 30 interaktywnych stanowisk wystawy Gdzie wzrok nie sięga, przybliżających fascynujące zagadnienia z dziedziny optyki. Często nieznane, a stale towarzyszące nam w życiu codziennym zjawiska, przedstawione są w innowacyjny i ciekawy sposób. Na wystawie można między innymi zobaczyć jak działa kino 3D, ekran LCD, czujka alarmowa, hologram, filtr fotograficzny czy też zwykłe na pozór okulary polaryzacyjne kierowcy.

Każdego, kto chce znaleźć odpowiedź na pytania: czy to możliwe, aby hologram był iluzją trójwymiarowego obrazu, złudzeniem, któremu ulega mózg? Czy nasze telefony komórkowe widzą więcej niż my sami? Czym są i do czego używane są filtry polaryzacyjne? Jakiego typu promieniowanie emituje ciało człowieka? Czym jest kryształ dwójłomny, promienie zwyczajne i nadzwyczajne gdyńskie centrum zaprasza od kwietnia. W odkryciu tajemnic optyki pomoże odwołanie się np. do praktycznego wykorzystania polaryzacji światła w najnowszej technologii, w tym ekranu LCD, z którego modelem zwiedzający będą mogli eksperymentować i demontować elementy wg uznania. Ekspozycja pozwala również na zbadanie natury światła ultrafioletowego czy podczerwonego, które nie są na co dzień widzialne nieuzbrojonym okiem.

Wystawa Gdzie wzrok nie sięga jest trzecią ekspozycją z cyklu stworzoną przez pasjonatów fizyki i dydaktyki -¬ mgr. inż. Krzysztofa Horodeckiego i dr. Bogdana Zajdzińskiego. Poprzednie: Kalejdoskop - Przewrotne OKO oraz Barwy ze słońca gościły w EXPERYMENCIE kolejno w 2013 i 2014 roku.

Nowa ekspozycja przyciąga fascynującymi tytułami stanowisk jak np. Polaryzacja w roli detektywa, Niewidzialne kino, Obrotowy hologram, Pokonać alarm, Co widzi Twoja komórka? Mimo że tematyka wystawy najbardziej zainteresuje zapewne młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów i dorosłych, mali odkrywcy znajdą również coś dla siebie.

Cytując autorów: Znaczna część wystawy ilustruje w bardzo szeroki sposób zjawiska związane z polaryzacją światła - od sposobów uzyskania i detekcji takiego rodzaju światła, przez badanie jego specyfiki, podziwianie związanych z nim pięknych barwnych efektów, aż po praktyczne wykorzystanie w najnowszych technologiach. Wystawa jest tak zaprojektowana, aby nie tylko podziwiać piękno i niezwykłość tego mało znanego nam niewidzialnego świata, ale również eksperymentować, wyciągając poprawne wnioski z przeprowadzonych doświadczeń.