22.08.2012 15:39 0

Grzybiarze z atestem

Jesteś początkującym grzybiarzem i nie masz pewności, czy zebrane przez ciebie okazy są jadalne? To możesz sprawdzić udając się do właściwego punktu (np. w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Gdańsku). A co z grzybami sprzedawanymi przy leśnych dróżkach?

Taka praktyka jest prawnie zabroniona, choć powszechna. Grzyby można sprzedawać wyłącznie w punktach handlowych i na targowiskach po uzyskaniu atestu.

  • W celu sprzedaży grzybów w sposób zgodny z prawem, niezbędne jest uzyskanie atestu, czyli dokumentu wystawionego przez grzyboznawcę (grzyboznawca posiada uprawnienia do wystawienia atestu na grzyby świeże i suszone) lub klasyfikatora (klasyfikator posiada uprawnienia do wystawienia atestu tylko na grzyby świeże). Grzyboznawca/klasyfikator dokonuje oględzin grzybów i stwierdza, czy są jadalne i mogą być tym samym dopuszczone do obrotu handlowego. Dokument uzyskać można w siedzibach stacji sanitarno – epidemiologicznych oraz na niektórych targowiskach – informuje Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdańsku.

Pozwolenie jest wydawane bezpłatnie i zachowuje ważność przez 48 godzin. Każdy klient może poprosić o przedstawienie takiego dokumenty przed dokonaniem zakupy.

Tegoroczny sezon grzybiarski przebiega bez wypadków. Na Pomorzu nie zgłoszono żadnego zatrucia. Jednak co roku w cały kraju dochodzi do 500 takich zdarzeń. Urodzajność grzybów w okolicznych lasach, póki co nie zachwyca. Grzybiarze liczą na deszcz. Grzyby zbierać można do połowy października.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...