Międzynarodowy Festiwal Mozartowski MOZARTIANA, którego organizatorem jest Polski Chór Kameralny, odbywa się w tym roku już po raz siódmy. W niezwykły sposób łączy on osobę Mozarta z jedną z piękniejszych dzielnic Gdańska – Oliwą, której okres najwspanialszego rozkwitu przypada na wiek XVIII, a więc na lata życia genialnego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Założone w XII w. opactwo cysterskie, dzisiejsza Bazylika Archikatedralna, podziwiany od pokoleń wystrój wnętrza zawdzięcza w dużej mierze czasom ostatniego opata – Jacka Rybińskiego – wybitnego teologa, doskonale wykształconego w Pradze i Rzymie, a zarazem mecenasa sztuk pięknych i wrażliwego estety. To on rozbudował pałac (który swój obecny kształt architektoniczny uzyskał w 1756 r., a więc gdy opat się do niego wprowadzał, w Salzburgu przyszedł na świat Amadeusz), otoczył go ogrodami zaprojektowanymi na wzór parków Ludwika XIV w Wersalu, potężny kościół klasztorny wyposażył w małe i duże organy, piękną ambonę z drzewa lipowego i w wiele innych dzieł podziwianych do dzisiaj. Warto dodać, że słynne organy oliwskie, których budowa trwała wiele lat, ukończono w roku śmierci Mozarta.
Jako że opat Rybiński był miłośnikiem muzyki, ufundował też chór i zespół muzyczny dający wiele koncertów, wystawiał opery. Poddając się fantazji możemy sobie wyobrazić, że Wolfgang Amadeusz miałby w osobie opata wspaniałego protektora.
[IMG_R]2[/IMG_R]
Festiwal MOZARTIANA adresowany jest do każdego, w każdym wieku, bez względu na wcześniejsze doświadczenia muzyczne. Przewodnikiem dla słuchaczy jest książka programowa, która nie tylko szczegółowo wprowadza w cudowny świat dźwięków Mozartowskich oraz muzyki nimi inspirowanej, ale także edukuje, przybliżając i wyjaśniając terminy i formy muzyczne, cytując fragmenty listów czy wspomnień.
W ramach festiwalu prezentowany jest program i dla najmłodszych, którzy w zabawie z muzyką Mozarta rozwijają swą wrażliwość na piękno („Mozart dla dzieci”), i dla tych melomanów, którzy wysoko cenią sobie muzykę klasyczną w dobrych wykonaniach (zagra m.in. Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy). Coś dla siebie znajdą miłośnicy opery (obszerne fragmenty „Wesela Figara” zaprezentują znakomici soliści, na co dzień związani z niemiecką sceną operową, oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego), jazzu (program „MozARTjazz” przedstawi Leszek Kułakowski Trio z kwartetem smyczkowym Q4Q), folku (przyjedzie Enzo Favata – jeden z najbardziej znanych i aktywnych muzyków sardyńskich, wraz z zespołem i kwartetem Tenores di Bitti „Remunnu'e Locu” – unikatowym na skalę światową wykonawcą tradycyjnych śpiewów sardyńskich sprzed 3000 lat) oraz egzotyki muzycznej (koncert „Mozart meets Mongolia” wykona grupa Sedaa). Muzyka Amadeusza towarzyszyć będzie także pokazowi tańczącej fontanny.
Perłą festiwalu będzie niewątpliwie Koncert Finałowy, który tradycyjnie odbędzie się w Oliwskiej Katedrze. W tym roku usłyszymy „Litaniae de venerabili altaris Sacramento” KV 243 W. A. Mozarta oraz „II Mszę G-dur” op. 34 Józefa Elsnera – pedagoga (nauczyciela m.in. Fryderyka Chopina), organizatora życia muzycznego i kompozytora mocno spowinowaconego stylowo z Mistrzem z Salzburga. Dzieło odkryte po latach (odnaleziono je w zbiorach po kapeli gostyńskiej, zostało zadedykowane zespołowi kongregacji filipińskiej), po raz pierwszy po około 170 latach wykonano w Sanktuarium Maryjnym Świętogórskiej Róży Duchownej w Gostyniu w 2011 r.
Odpowiedzialne zadanie zwieńczenia festiwalu wysmakowaną muzyką powierzono znakomitym wykonawcom. Wystąpią: María Cristina Kiehr (znakomita interpretatorka muzyki dawnej, wychowanka René Jacobsa), Ewa Marciniec, James Edwards, Stephen Gadd, słynna orkiestra muzyki dawnej Academy of Ancient Music oraz Polski Chór Kameralny – jeden z najznamienitszych profesjonalnych chórów w Europie, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego – pomysłodawcy tego wyjątkowego festiwalu.
Więcej informacji: www.mozartiana.pl