22.04.2026 12:45 0 MS/Lębork
Wieża Ciśnień w Lęborku stała się miejscem zmagań młodych pasjonatów historii. To właśnie tam odbył się etap gminny konkursu wiedzy o zamkach państwa krzyżackiego, skierowany do uczniów szkół podstawowych.
W wydarzeniu udział wzięło 17 uczestników, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem oraz imponującą znajomością tematu. Konkurs był okazją do sprawdzenia wiedzy z zakresu historii średniowiecza oraz roli zakonu krzyżackiego na ziemiach polskich.
Zmagania uczestników oceniała komisja konkursowa, w skład której weszły Bogusława Bobrucka, Iwona Szymankiewicz, Martyna Kostuch, Halina Łukian oraz przewodnicząca Mariola Pruska. Jury czuwało nad prawidłowym przebiegiem konkursu i wyłoniło najlepszych spośród uczestników.
Po serii pytań i zadań wyłoniono finalistów, którzy wyróżnili się szczególnie wysokim poziomem wiedzy.
Najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku. Do finału zakwalifikowali się Dawid Mudlaff oraz Dominik Ruciński, których do konkursu przygotowywała nauczycielka Wioletta Baranowska.
To właśnie oni będą reprezentować Lębork na kolejnym etapie rywalizacji.
Kolejnym wyzwaniem dla finalistów będzie udział w finale ogólnopolskim konkursu, który odbędzie się 8 czerwca 2026 roku w Muzeum Pogranicza w Działdowie. To szansa na sprawdzenie swoich umiejętności na tle uczestników z całego kraju.
Organizatorzy podkreślają, że konkurs nie tylko rozwija wiedzę historyczną, ale także zachęca młodzież do pogłębiania zainteresowań i odkrywania przeszłości regionu.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.