19.11.2024 13:27 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Nordic Walking – Marsz z Kijami

Materiał Partnera

15-lecie Pucharu Polski pod Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki

Nordic Walking kojarzy się przede wszystkim z Finlandią. To właśnie w 1997 roku pojawiły się kijki marki Exel, a wraz z nimi po raz pierwszy użyto angielskiego terminu Nordic Walking. Warto jednak zauważyć, że już dziewięć lat wcześniej, w 1988 roku, Amerykanin Tom Rutlin wprowadził koncepcję dynamicznego chodzenia z kijami. Charakterystyczne dla jego kijków było brak pasków lub rękawiczek przy rękojeści – cecha, która dla klasycznych entuzjastów Nordic Walking może być trudna do zaakceptowania. Niemniej jednak, pod względem treningowym i zdrowotnym, metoda Rutlina daje porównywalne efekty.

Choć chodzenie z kijami towarzyszyło człowiekowi od zarania dziejów, dopiero od ponad 30 lat jest przedmiotem badań naukowych i stało się podstawą do organizacji zawodów sportowych.

Co sprawiło, że Nordic Walking zyskał taką popularność? Dlaczego uprawia się go dziś niemal wszędzie – od małych wiosek po wielkie aglomeracje?

Narodziny Pucharu Polski Nordic Walking

W 2010 roku Polska Federacja Nordic Walking (PFNW) zapoczątkowała cykl zawodów sportowych pod nazwą Puchar Polski Nordic Walking. Było to przełomowe wydarzenie dla tej dyscypliny sportu.

Twórcy Nordic Walking zakładali, że idea tego sportu opierać się będzie na zasadzie "3F" (Fun, Fair, Fitness – zabawa, sprawiedliwość, fitness). Polski wkład polegał na dodaniu do tej idei rywalizacji sportowej. Stworzyliśmy pierwszy na świecie cykl zawodów Nordic Walking, otwierając nowy rozdział w historii tej dyscypliny.

Dzięki temu Polacy wyprowadzili Nordic Walking z niszy aktywności dla seniorów na szerokie wody sportowej rywalizacji. Zawody stały się dostępne dla wszystkich grup wiekowych, także dla młodzieży. Zdjęliśmy etykietę "sportu dla emerytów". Obecnie najliczniejszą grupą uczestników zawodów są osoby w wieku 35–55 lat.

Jubileuszowe Obchody 15-lecia

W 2024 roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, obchodzimy 15-lecie Pucharu Polski Nordic Walking. Jubileuszowy cykl zawodów obejmuje takie miejscowości jak Warszawa, Chęciny, Podgórzyn, Wejherowo oraz Bielsk Podlaski, gdzie odbędzie się wielki finał.

Tegoroczny cykl nawiązuje do idei Family Cup, umożliwiającej uczestnictwo całym rodzinom. Szczególnie zależy nam na aktywizacji rodzin, bo Nordic Walking to sport dla każdego.

Pierwsze trasy NW a później zawody odbyły się w Wejherowie, które do dziś pozostaje ważnym ośrodkiem tej dyscypliny. Na europejskiej trasie Nordic Walking, rozpoczynającej się przy ulicy Roszczynialskiego, odbędą się jubileuszowe zawody pucharowe. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Wejherowa – tegoroczna formuła zawodów jest bardzo przystępna, pozwalając na udział nawet przypadkowym spacerowiczom. Miasteczko zawodów i biuro znajdą się przy Szkole Podstawowej nr 6.

V Konferencja „Energia Nordic Walking

Równolegle z zawodami, PFNW organizuje w Wejherowie piątą konferencję naukowo-dydaktyczną pod nazwą Energia Nordic Walking. Dzięki środkom Ministerstwa Sportu i Turystyki, na konferencji wystąpią eksperci z różnych ośrodków akademickich, którzy zaprezentują wyniki badań naukowych dotyczących Nordic Walking.

Poruszymy wiele aktualnych tematów, m.in.:

badania nad postem przerywanym, autofagią i zmianami metabolicznymi wywołanymi wysiłkiem fizycznym,

mechanikę chodu – naukowo określimy, w którym momencie chód przechodzi w bieg,

zasady treningu dla seniorów oraz metody wspomagania pamięci i zdolności uczenia się poprzez ruch.

Nowoczesna Wizja Nordic Walking

Każda dyscyplina sportowa musi się rozwijać, by przetrwać. Jeszcze 15 lat temu Nordic Walking był postrzegany jako aktywność wyłącznie dla osób starszych, a jego popularność w Europie spadała. Dzięki decyzji o organizacji zawodów sportowych udało się odbudować wizerunek tej dyscypliny i uczynić z niej powszechnie uprawianą aktywność fizyczną.

Nordic Walking w Polsce stał się ruchem społecznym i sportem, który przyciąga coraz większe grupy entuzjastów. Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki mamy szansę wprowadzić tę dyscyplinę w nowe, innowacyjne obszary.

Olgierd Bojke

Prezes Polskiej Federacji Nordic Walking


Czytaj również: