08.10.2024 09:00 21 TS

Jest nowa szefowa Muzeum Piaśnickiego. Kierownikiem została dr Magdalena Sacha

źródło: Muzeum Piaśnickie

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie ma nowego kierownika. Została nim dr Magdalena Sacha. Na tym stanowisku zastąpiła Teresę Patsidis.

Dr Sacha na tę funkcję została powołana 2 października 2024 roku. Nie była to przypadkowa data. Tego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 roku.

Nowa kierownik Muzeum Piaśnickiego związana jest z Instytutem Badań nad Kulturą na wydziale filologicznym na Uniwersytecie Gdańskim. Dr Magdalena Sacha zajmowała się problematyką polsko-niemiecką już w swojej pracy magisterskiej, która ukazała się pod tytułem Topos Mazur jako raju utraconego w literaturze niemieckiej Prus Wschodnich (Olsztyn 2001). Jej praca doktorska poświęcona jest z kolei tematyce działalności kulturalnej więźniów w obozie koncentracyjnym Buchenwald („Gdyście w obóz przybyć już raczyli…”, Gdańsk-Bydgoszcz 2014). W latach 2001-2009 prowadziła Muzeum Regionalne w Krokowej na Nordzie – filię Muzeum Prus Zachodnich w Münster.

Jest członkinią Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, Wspólnoty Kulturowej „Borussia” w Olsztynie i Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie.

Do jej wyróżnień należy m.in. nagroda Ośrodka Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie za pracę magisterską (2000 rok) i nagroda MENiS w konkursie „Pamięć i doświadczenia II wojny światowej” za pracę doktorską (2005 rok). Otrzymała też w 2012 roku medal Komisji Edukacji Narodowej za działalność dydaktyczną.

O muzeum

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zostało utworzone w 2015 roku jako oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie. Gromadzi zbiory dotyczące niemieckich zbrodni w Piaśnicy oraz martyrologii narodu polskiego i innych narodów na Kaszubach oraz Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945. Realizuje politykę historyczną w zakresie godnego upamiętnienia Zbrodni Pomorskiej dokonanej na terenie Piaśnicy i w Lesie Piaśnickim.

Do zadań muzeum należy m.in. gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów związanych ze zbrodniami dokonanymi przez Niemców podczas II wojny światowej na Pomorzu Gdańskim, a także upowszechnianie wiedzy o Piaśnicy jako miejscu zbiorowego ludobójstwa oraz o innych miejscach masowych egzekucji na Pomorzu.

W siedzibie placówki, czyli Villa Musica, znajdują się m.in. wystawy stałe i czasowe.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...