08.10.2024 10:00 0 TS

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego pomaga rozwijać się firmom i gospodarczo regionowi

źródło: Norda FM

Pomaga w rozwoju firm i gospodarczym rozkwicie regionu. - Staramy się, poza wynajmem powierzchni, udzielać różnego wsparcia. Współpracujemy z dużymi firmami doradczymi - mówi w programie 'Gość Dnia' na antenie radia Norda FM p.o. prezesa Zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A, Sławomir Koprowski.

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (PARR) to organizacja non-profit powołana w 1994 roku, by pomagać w rozwoju firm i gospodarczym rozkwicie regionu. Na antenie radia Norda FM prezes zarządu podkreślił, że działalność PARR można wyróżnić w trzech segmentach.

Pierwszym z nich jest wydanie decyzji o wsparciu w ramach Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Są to decyzje zwolnień w podatku CIT i PIT dla przedsiębiorców. Spółka wydaje je w imieniu ministra właściwego do spraw gospodarki na obszarze zachodniej części województwa pomorskiego i wschodniej części województwa zachodnio-pomorskiego oraz powiecie złotowskim, który należy do Wielkopolski - wyjaśnia Sławomir Koprowski.

Specjalne Strefy Ekonomiczne to wyodrębnione administracyjnie obszary w Polsce, gdzie prowadzenie działalności gospodarczej odbywa się na szczególnych, preferencyjnych warunkach. Jako zarządca SSSE, Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. pełni kluczową rolę w rozwoju strefy, współpracując z samorządami, urzędami pracy, jednostkami edukacyjnymi, gestorami sieci infrastruktury technicznej, instytucjami finansującymi i innymi, by zapewnić profesjonalne i kompleksowe wsparcie inwestorom.

Na obszarze działania strefy znajduje się 18 podstref o łącznej powierzchni 910 hektarów, obejmujące miasta: Słupsk, Ustka, Koszalin, Szczecinek, Lębork, Darłowo i Wałcz oraz gmin: Redzikowo, Debrzno, Polanów, Karlino, Tychowo, Czarne, Kalisz Pomorski i Biesiekierz.

PARR pomaga przedsiębiorcom rozpoczynającym działalność gospodarczą

Drugim segmentem działalności PARR jest zarządzanie Słupskim Inkubatorem Technologicznym. SIT powstał z inicjatywy Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. i działa od 2012 roku. Koprowski podkreśla, że to miejsce, w którym 'przedsiębiorcy, zwłaszcza w fazie rozwoju, mogą znaleźć swoje pomieszczenie do działalności'.

Te pomieszczenia są udostępniane przedsiębiorcom taniej niż na warunkach rynkowych. Zwłaszcza w tych branżach mających strategiczne znaczenie dla województwa pomorskiego czy w branżach rozwojowych, np. IT - mówi p.o. prezesa zarządu. - Udostępniamy metr powierzchni już za 20 zł. To cena zdecydowanie poniżej warunków rynkowych. Obiekt spełnia naprawdę najwyższe standardy. Myślę, że jest taką wizytówką gospodarczą miasta Słupska. Poza tym w ubiegłym roku oddaliśmy po raz pierwszy halę na wynajem dla jednego przedsiębiorcy, którą zbudowaliśmy od podstaw w uzgodnieniu z nim, podpisując umowę najmu na 15 lat - dodaje.

PARR zamierza także rozwijać się w trzeciej płaszczyźnie. Będą to kwestie związane z projektami europejskimi dotyczącymi wsparcia dla przedsiębiorców jak i mieszkańców województwa pomorskiego, ale nie tylko.

Nie tylko start-upy. W zasadzie wszystkie firmy, które chcą się rozwijać i inwestować. Od 6 lat, od chwili w której powstała Polska Strefa Inwestycji chcą się [przedsiębiorcy - dop. red.] rozwijać nie tylko na terenie strefy, ale również na własnych nieruchomościach czy nieruchomościach zakupionych od Skarbu Państwa czy od gminy. Od 6 lat, aby skorzystać z ulgi nie ma obowiązku, aby inwestować na terenie strefy. Można zainwestować na dowolnej nieruchomości. Tutaj odpada kwestia lokalizacji inwestycji, co myślę znacząco ułatwia podjęcie decyzji inwestycyjnej. W tej chwili ponad 70 proc. decyzji o wsparciu jest właśnie wydawane dla firm, które inwestują na nieruchomościach własnych czy nieruchomościach dzierżawionych, a nie na nieruchomościach bezpośrednio należących do stref czy podstref ekonomicznych - wyjaśnia Sławomir Koprowski.

PARR poza wynajmem powierzchni stara się też udzielać różnego wsparcia. Współpracują z dużymi firmami doradczymi i organizują różnego rodzaju szkolenia.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...