Politycy nie zabijajcie polskich mediów

09.07.2024 13:33 2 PM/OPEC

Zaobrączkowali pustułki wyklute na kominie OPEC. Trwa plebiscyt na imiona

Fot. OPEC

Piątka piskląt, które wykluły się w klatce umieszczonej na kominie wejherowskiej ciepłowni OPEC została zaobrączkowana. Akcję obrączkowania przeprowadzili ornitolodzy ze „Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt – Sokół”.

Pustułki można na żywo oglądać dzięki kamerom online:

Gniazdo w środku - TUTAJ

Gniazdo platforma - TUTAJ

W poniedziałek (8 lipca) OPEC Sp. z o.o. zorganizował akcję obrączkowania pięciu małych pustułek, które wykluły się w klatce umieszczonej na kominie wejherowskiej ciepłowni. Całą akcję przeprowadzili ornitolodzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ” – Daria Podobajew i Wojciech Bajerowski.

Dzięki obrączkowaniu wiemy, gdzie ten ptak leci, gdzie się gnieździ, a także czy wróci do nas, czy osiądzie w innym miejscu w Polsce lub na świecie – mówi Daria Podobajew ze Stowarzyszenia „SOKÓŁ”.

To zaobrączkowanie jest pewnego rodzaju pretekstem, żeby też trochę powiedzieć o modernizacji ciepłowni, o dekarbonizacji. W ten sposób pokazujemy, że również Wejherowo zmienia się podążając w kierunku zielonej transformacji - zaznacza Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.

OPEC dostarcza ciepło do mieszkańców: Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa a także do gminy Kosakowo. Jednak Wejherowo to miejsce szczególne, bowiem tu firma jest zarówno producentem, jak i dystrybutorem ciepła.

W tym szczególnym miejscu dzisiejsza uroczystość ma dla nas znaczenie symboliczne. Pierwszy raz w historii wejherowskich Nanic wykluło się nam 5 piskląt sokołów pustułek, które mamy nadzieję, że staną się twarzą pozytywnych zmian zmierzających szybko w kierunku zeroemisyjności – podsumowuje prezes OPEC Wojciech Folejewski.

Dodatkową atrakcją i dowodem na dbałość o bioróżnorodność był pokaz pszczelarski Wojciecha Albeckiego, podczas którego można było m.in. posmakować miodu z wejherowskiej pasieki, znajdującej się na terenie zakładu ciepłowniczego.

OPEC ogłosił plebiscyt na imiona dla wejherowskich pustułek!

Zachęcamy bardzo serdecznie do wysyłania propozycji imion do 19 lipca br. na adres: [email protected]. Nie znamy płci pustułek. Otrzymały one obrączki identyfikacyjne z numerami: J5T, J6T, J7T, J8T i J9T. Po rozstrzygnięciu plebiscytu przypiszemy imiona do poszczególnych numerów. Dla zwycięzców przygotujemy atrakcyjne nagrody – informuje OPEC.

Fot. OPEC Fot. OPEC Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...