Politycy nie zabijajcie polskich mediów

09.07.2024 11:33 0 gospodarkamorska.pl/gdynia.pl

Klif cały czas eroduje. Chcą go zabezpieczyć

Źródło: gdynia.pl/fot. Kamil Złoch

Malowniczy klif w Orłowie jest znany w całej Polsce. Jego wygląd wciąż się zmienia, ponieważ bezustannie eroduje. Urząd morski planuje zabezpieczyć ten fragment przed zniszczeniami.

Jak informuje portal gospodarkamorska.pl orłowski klif zostanie objęty nowoczesną ochroną. Mają powstać progi podwodne, których celem będzie zabezpieczenie tego fragmentu wybrzeża przed erozją oraz poprawa stabilności linii brzegowej.

W Gdyni Orłowie mają powstać podwodne progi, które częściowo rozproszą energię fal. Ich zadaniem będzie też przechwytywanie i gromadzenie ruchomych osadów morskich. To pozwoli na utrzymanie szerokiej i wysokiej plaży. Celem systemu progów będzie zatem wzmocnienie i stabilizacja linii brzegowej. Przewidziano również, w ramach projektu, budowę wydmy metodami biotechnicznymi, która ma zakryć istniejącą opaskę brzegową.

Obecnie trwają prace nad koncepcją projektową wraz z badaniami geotechnicznym. Inwestycja zakłada rozbudowę istniejącego systemu poprzez dobudowanie nowych progów w kierunku południowym, w kierunku Sopotu.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...