Politycy nie zabijajcie polskich mediów

04.07.2024 15:50 1 PM

Chcieli odbić narkotyki z portu. Jest akt oskarżenia

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec ośmiu osób. Prokurator zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przewóz środków odurzających na teren Polski oraz udziału w obrocie znaczną ilością środków odurzających.

Oskarżeni to obywatele Holandii. Jak ustalono w toku śledztwa, na terenie Holandii zostali zwerbowani przez nieustalone osoby, za pośrednictwem aplikacji służących do komunikowania się.

W zamian za odzyskanie z zamkniętego kontenera kokainy, zaoferowano im wynagrodzenie. Były to kwoty od 500 do kilku tysięcy euro - informuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Kontener ten znajdował się na terenie Terminala Kontenerowego w Gdyni i przypłynął z portu w Hamburgu.

Na teren Polski dostali się samochodami, których kierowcy nie brali bezpośredniego udziału, ale również należeli do grupy przestępczej. W każdej grupie znajdowała się jedna osoba, która pozostawała w kontakcie telefonicznym z osobą, która przekazywała niezbędne informacje – dodaje Grażyna Wawryniuk.

W okresie kilku dni oskarżeni, w kilkuosobowych grupach wdzierali się na teren terminala celem  zlokalizowania  kontenera. W tym czasie narkotyków  nie było już w kontenerze. Zostały wcześniej przejęte przez  niemieckie służby celne. Ujawnione zostały w transporcie z cukrem z Belize. Było to nie mniej niż 109 opakowań z kokainą w  pięciu torbach.

Od 8 do 10 grudnia 2023 roku na terenie terminala, bądź też na terenie bezpośrednio przylegającym do jego ogrodzenia funkcjonariusze Policji zatrzymali łącznie 9 osób, w tym jedna z tych osób była nieletnia.

Ośmiu oskarżonym prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu przewóz środków odurzających na teren Rzeczpospolitej oraz udziału w obrocie znaczną ilością środków odurzających oraz  popełnienie przestępstwa w ramach zorganizowanej grupy.

W toku śledztwa wobec oskarżonych stosowane było tymczasowe aresztowanie.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...