Politycy nie zabijajcie polskich mediów

23.06.2024 07:00 2 WGC

Oddawanie krwi się opłaca! Sprawdź, jakie masz przywileje

fot. Canva / zdjęcie poglądowe

Zwolnienie od pracy, 9 czekolad, ulga podatkowa, zwrot kosztów dojazdu… Najważniejsze jest ratowanie życia, bo krwi nie da się wyprodukować.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przypomina, że każdemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

  1. Zwolnienie od pracy, nauki w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym (2 dni).

  2. Posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii (tj.: 9 czekolad).

  3. Ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa

  4. Zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi. Koszty zwracane są w przypadku dojazdu do miejsca poboru autobusem, tramwajem lub pociągiem - za okazaniem biletu.

  5. Karta identyfikacyjna grupy krwi. Każdy dawca, który dwukrotnie oddał krew, ma możliwość otrzymania bezpłatnie karty identyfikacyjną grupy krwi.

  6. Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych - grupę krwi, morfologię, badania wirusologiczne.

  7. Odznaczenia Polskiego Czerwonego Krzyża, po oddaniu odpowiedniej ilości krwi lub jej składników.

Kto może oddać krew?

Jeśli pierwszy raz chcemy oddać krew, warto zabrać ze osobę towarzyszącą – aby czuć się pewniej, a przede wszystkim bezpieczniej. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 litrów płynu.

Jeżeli masz od 18 - 65 lat i ważysz co najmniej 50 kg oraz w ciągu 6 miesięcy nie miałeś/aś wykonywanych tatuaży, akupunktury, przekuć części ciała ani zabiegów medycznych i badań diagnostycznych itp. to możesz oddać krew – zapewniają eksperci z Dawca.pl.

Gdzie oddać krew w Wejherowie?

Oddział Terenowy RCKiK w Wejherowie znajduje się na ul. Weteranów 10. Rejestracja dawców prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 12:00. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 58 677 06 08, kom. 514 060 927 lub e-mail: [email protected].

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...