11.06.2024 13:00 8 TS/KPP Wejherowo

Wykrywaczem do metali w gminie Choczewo znaleźli niewybuchy i amunicję

źródło: KPP Wejherowo

Niewybuchy moździerzowe oraz około stu sztuk amunicji strzeleckiej podczas przeczesywaniu terenu z wykrywaczem metalu znalazł mieszkaniec gminy Choczewo. Znalezisko zabezpieczył już patrol saperski.

Policjanci z Komisariatu Policji w Gniewinie w poniedziałek, 10 czerwca 2024 roku, otrzymali zgłoszenie o nietypowym odkryciu w Łętówku w gminie Choczewo. Dokonali go członkowie stowarzyszenia eksploracyjno-edukacyjno-historyczne „Białe Gwiazdy".

Mieszkańcy gminy, którzy przeczesywali teren z wykrywaczem metalu w rejonie leśnym przy plaży z pomostem nad jeziorem, natknęli się na cztery niewybuchy moździerzowe oraz około 100 sztuk amunicji strzeleckiej - informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy w Komendzie Powiatowej Policji w Wejherowie.

Wśród znalezionych obiektów znajdowały się cztery moździerze, z czego jeden z zapalnikiem oraz granat ręczny typu F1, znany również jako "szyszka". Mężczyzna natychmiast powiadomił o znalezisku miejscowych policjantów.

Policjanci z Gniewina zabezpieczyli teren i nadzorowali go przez całą dobę do dzisiejszego poranka [11 czerwca 2024 - dop. red.]. Dziś około godziny 10, po 24 godzinach nadzoru nad znaleziskiem przez policjantów, na miejsce przybył patrol saperski, który zajął się zabezpieczeniem i odbiorem niebezpiecznych materiałów - przekazuje oficer prasowy wejherowskiej policji.

Policjanci przypominają, że niewybuchy to mogą być niebezpieczne pozostałości po wojnie.

Nigdy nie należy ich dotykać ani manipulować nimi. W przypadku znalezienia ,należy zachować ostrożność i niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby - podkreślają mundurowi.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...