07.06.2024 08:00 17 TS/MZK Wejherowo

Zmiana funkcjonowania tras MZK Wejherowo. Są nowe trasy!

źródło: MZK Wejherowo

Z początkiem lipca Miejski Zakład Komunikacji Wejherowo wprowadza zmiany w komunikacji miejskiej. M.in. pojawią się nowe trasy autobusów. - Częściej będą kursować autobusy, zwłaszcza w godzinach szczytu i w roku szkolnym, a podczas wakacji na części linii wprowadzone będą specjalne rozkłady jazdy. Zmienią się także trasy wybranych połączeń - informuje przewoźnik.

Linia 1

Zwiększono częstotliwość kursowania w dni powszednie w roku szkolnym: co 15 minut w godzinach szczytu i co 20 minut w godzinach okołopołudniowych.

Kursy w wakacje zaplanowano co 30 minut w godzinach szczytu i co 40 minut w godzinach okołopołudniowych, ale na wspólnych odcinkach tras z liniami 4, 5 i 8 odjazdy będą co 15 minut w godzinach szczytu i co 20 minut w godzinach okołopołudniowych.

Uruchomiony zostaje dodatkowy kurs we wszystkie dni tygodnia o godzinie 23:12 z przystanku Broniewskiego – Dworzec PKP 02 do Osiedla Fenikowskiego. Powrót z Osiedla Fenikowskiego będzie realizowany w ramach linii 701 o godzinie 23:29.

Dodatkowo, w niedziele i święta zostaje uruchomiony kurs o godzinie 10:42 z przystanku Bolszewo Zamostna – OSP do pętli Góra Szkolna.

Linia 2

Przywrócona zostaje 15-minutowa częstotliwość kursowania w dni powszednie w godzinach szczytu, co poprawi koordynację z innymi liniami i ułatwi przesiadki na linie 3 i 16.

Linia 4 (nowa trasa)

Autobusy będą zajeżdżać wszystkimi kursami na nowy przystanek Bolszewo Słoneczna 02 przy ul. Słonecznej w Bolszewie, co zwiększy dostępność komunikacji miejskiej dla mieszkańców nowych osiedli.

Linia będzie również kursować w soboty, niedziele i święta na skróconej trasie Wejherowo Os. Fenikowskiego – Bolszewo Słoneczna. Kursy sobotnie zaplanowano co 80 minut, a w niedziele i święta – co 90 minut.

źródło: MZK Wejherowo

Linia 5

W dni nauki szkolnej część kursów przejmie obsługę ulicy Zamostnej w Orlu. Skorygowany rozkład jazdy linii poprawi koordynację z liniami 1 i 4.

Linia 6

Linia będzie funkcjonować wyłącznie w dni powszednie. W weekendy obsługę Os. Przemysłowa przejmie linia 11, a Śmiechowa-Północ – linia 4. Większość kursów będzie realizowanych na trasie Os. Fenikowskiego – Szpital. Wybrane kursy w dni nauki szkolnej będą zapewniać dowozy do Szkoły Podstawowej nr 8 z Os. Przemysłowa (naprzemiennie z linią 11).

Linia 7 (nowa trasa)

Ze względu na niewielką frekwencję, a także zwiększoną częstotliwość kursowania linii 1, zoptymalizowana zostaje trasa linii. Większość kursów będzie realizowanych na trasie Wejherowo Cegielnia – Gościcino PKP. Wybrane kursy w dni nauki szkolnej zapewnią bezpośrednie połączenie ze Szkołą Podstawową w Gościcinie. Część kursów w dni powszednie w godzinach okołopołudniowych zapewni nadal dojazd do centrum Bolszewa oraz także – dodatkowe połączenie na ulicach Orzechowej, Wspólnej i Słonecznej – wówczas, gdy linia 4 kursuje co 80 minut. Wybrane kursy realizowane będą do przystanku Wejherowo Dworzec PKP.

źródło: MZK Wejherowo

Linia 8

W dostosowaniu do nowego rozkładu jazdy linii 1, zwiększona zostaje częstotliwość kursowania w godzinach szczytu do 30-minutowej. W rozkładzie powszednim wyodrębnione zostają godziny odjazdów na realizowane w roku szkolnym i w wakacje.

Linia 10

W dni powszednie uruchomione zostają dodatkowe kursy: o 13:24 z przystanku Tartaczna MZK 01 do pętli Gościcino Równa oraz o 13:37 z Gościcina Równej do Wejherowa Pomorskiej.

Linia 11 (nowa trasa)

Autobusy będą kursować na trasie Gniewowo Spacerowa – Wejherowo Krofeya, zapewniając bezpośrednie połączenie Os. Przemysłowa z cmentarzem oraz ulicami Sobieskiego i Sucharskiego. Dodatkowo osiedla przy ulicach Sobieskiego i Sucharskiego zyskają bezpośrednie połączenie z Os. Kaszubskim.

Wybrane kursy w dni powszednie będą skierowane przez przystanek Szpital, a w dni nauki szkolnej przez przystanek Karnowskiego, zapewniając wraz z linią 6 obsługę Szkoły Podstawowej nr 8.

Ze względu na niewielką frekwencję nie będą realizowane pilotażowe kursy przez ul. Sędzickiego.

źródło: MZK Wejherowo

Linia 12 (nowa trasa)

Nowa trasa linii to połączenie obecnych linii 12 i 13 w jedną. Większość kursów będzie realizowanych z pętli Gowino Brzozowa do krańca Kąpino Parkowa. Wybrane kursy w dni powszednie będą realizowane przez Osiedle Kaszubskie.

Część kursów w dni powszednie będzie skrócone do przystanku Wejherowo Dworzec PKP, co zapewni 30-minutową częstotliwość kursowania do Gowina.

Zwiększona zostaje częstotliwość kursowania w weekendy. W soboty kursy zaplanowano co 80 minut, a w niedziele i święta – co 90 minut.

źródło: MZK Wejherowo

Linie 13 i 14

Linię 13 zastąpi linia 12. Obsługę ulicy Zamostnej w Orlu wybranymi kursami przejmie linia 5.

Linia zjazdowa 701

Ze względu na nowe rozkłady jazdy, zmienione zostają godziny zjazdów do zajezdni. Ponadto zostaje uruchomiony dodatkowy kurs o 12:26 w dni powszednie z przystanku Pomorska przez ulicę Kociewską.

Zmiany przystankowe

Przystanki Marynarki Wojennej 01 i 02 oraz Przemysłowa 01 i 02 w Wejherowie zmienią swój charakter ze stałego na warunkowy („na żądanie”).

Uruchomione zostają nowe przystanki przy ulicy Wierzbowej przy skrzyżowaniu z ul. Modrzewiową w Kąpinie – Kąpino Modrzewiowa 01 i 02. Przystanki będą miały charakter stały.

W związku ze zmienioną trasą linii 4 uruchomione zostają nowe przystanki – Bolszewo Słoneczna 02 (w zatoce przy rondzie Słoneczna/Stokrotkowa) oraz Bolszewo Wspólna 01 n/ ż przy ul. Słonecznej przy supermarkecie „Biedronka”. Przystanek Bolszewo Wspólna n/ż przy ul. Wspólnej zmieni swój numer na „03”.

Przystanek Filharmonia Kaszubska 04 przy ul. Dworcowej, aby nie wprowadzać w błądpasażerów linii 11, zmieni swoją nazwę na Dworcowa 02.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...