24.05.2024 16:05 94 ACH

Przejdą przez miasto. Ich postulaty to m.in. prawo do małżeństw jednopłciowych

Facebook Tolerado/Fot. U. Noirepelote

IX Trójmiejski Marsz Równości przejdzie przez Gdańsk już 25 maja. W tym roku marsz startuje pod hasłem: "Otwórz drzwi na… miłość, równość, różnorodność – na nas!"

Przemarsz rozpocznie się pod Urzędem Marszałkowskim, następnie przejdzie ulicami Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, Błędnik, Popiełuszki, Nowomiejska, Narzędziowców, a zakończy się przy ul. Malarzy.

Niezmiennie postulatami Marszu są m.in. prawo do małżeństw jednopłciowych wraz z możliwością adopcji, refundowana tranzycja i godna opieka państwa dla osób transpłciowych i niebinarnych, ochrona przed nienawiścią motywowaną homofobią w każdej przestrzeni, a także prawo do swobodnego wyrażania swojej tożsamości i ekspresji i decydowania o swoim ciele.

Nasza rzeczywistość się zmienia, jednak społeczności LGBTQIA+ wciąż nie mają większości podstawowych praw. Wciąż spora część społeczeństwa, a także klasy politycznej, jest nam nieprzychylna – mówią organizatorzy marszu.

Jednak to właśnie tegoroczny marsz po raz pierwszy w historii otrzymał patronat wszystkich prezydentek Trójmiasta – Gdańska Gdyni i Sopotu oraz wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz. Tradycyjnie swojego poparcia udzielił również marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Ulice Gdańska przemierzał będzie również specjalny, tęczowy tramwaj, który będzie kursował na trasie Strzyża – Stogi. Numer tramwaju – 9 – ma symbolizować tegoroczną, dziewiątą już edycję marszu.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...