21.05.2024 08:00 3 ab / KMP Gdańsk

Na targowisku sprzedawali amunicję do broni palnej. Grozi im 10 lat odsiadki

fot. KMP Gdańsk

Funkcjonariusz w czasie poza służbą zatrzymał dwie osoby w wieku 52 i 41 lat, którzy sprzedawali na targowisku amunicję do broni palnej. Prokurator zastosował wobec mężczyzn policyjny dozór oraz zakaz opuszczania kraju. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

W sobotę, 18 maja 2024 r., funkcjonariusz z gdańskiej komendy miejskiej postanowił wybrać się na targowisko, gdzie jest duży wybór różnych sadzonek warzyw. W pewnym momencie zauważył wśród tzw. staroci przeźroczyste, plastikowe pudełko z podejrzaną zawartością.

Jego uwagę przykuły przedmioty wyglądające jak naboje. Funkcjonariusz przedstawił się sprzedającemu, okazał legitymację służbową i poinformował go, że w związku z podejrzeniem, że jest to amunicja do broni palnej, zostaje zatrzymany. Natychmiast powiadomił oficera dyżurnego, który skierował na miejsce policyjny patrol. Po chwili do stoiska podszedł inny mężczyzna i powiedział, że razem sprzedają wystawione przedmioty. Ten mężczyzna również został zatrzymany. Gdy na miejsce przyjechali policjanci, wylegitymowali mężczyzn i zabezpieczyli pudełko z nabojami – mówi asp. szt. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

52-letni Rosjanin oraz 41-letni Ukrainiec zostali przewiezieni przez policjantów do komisariatu. Udał się tam też asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, który zauważył nielegalnie sprzedawane przedmioty. Funkcjonariusz złożył zawiadomienie, podczas którego szczegółowo opisał okoliczności zdarzenia.

Zabezpieczone 10 szt. amunicji zostały przekazane do badań biegłemu sądowemu z zakresu balistyki, który po ich zbadaniu ustalił, że są to naboje pistoletowe 8 mm do broni gazowej, na których posiadanie wymagane jest zezwolenie. Mężczyźni usłyszeli zarzuty usiłowania handlu amunicją bez wymaganego zezwolenia, zostali też objęciu policyjnym dozorem połączonym z zakazem opuszczania kraju – mówi asp. szt. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Za handel amunicją bez wymaganego zezwolenia grozi kara nawet 10 lat więzienia. Taka sama kara grozi za usiłowanie.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...