19.05.2024 11:00 6 TS

Dzień Strażaka. Świętowali w OSP Wejherowo | ZDJĘCIA

źródło: telewizjattm.pl

Przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka. - OSP Wejherowo to prężna jednostka, która współpracuje z państwową strażą pożarną - podkreśla bryg. Marek Kamiński, zastępca komendanta powiatowego PSP w Wejherowie.

W 2023 roku strażacy-ochotnicy z OSP w Wejherowie mieli ponad 200 wyjazdów. W sobotę, 18 maja 2024 roku, w jednostce przy ul. 3 Maja odbyły się obchody w ramach Międzynarodowego Dnia Strażaka.

Przez okres całego maja jednostki ochotnicze oraz jednostki państwowej straży pożarnej obchodzą właśnie to święto. Na nasze obchody zaprosiliśmy naszych przyjaciół, pana komendanta, osoby, z którymi na co dzień współpracujemy, którzy są w naszych progach mile widziani - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Kamil Groth, prezes OSP w Wejherowie. - Jeżeli chodzi o naszą jednostkę to cieszymy się, że możemy na akcje wyjeżdżać pełnym zastępem. Ostatni rok był dla nas bardzo wyjątkowy. Obchodziliśmy jubileusz 150-lecia, pozyskaliśmy nowy wóz średni gaśniczy i sporo sprzętu. Jest czym się chwalić - podkreśla.

Jednostki OSP zawsze wspomagają Państwową Straż Pożarną. OSP Wejherowo to prężna jednostka, która współpracuje z PSP. Razem wyjeżdżamy do zdarzeń. Ochotnicy są zawsze potrzebni i przydatni. Często zdarza się, że są też pierwsi na miejscu, ponieważ są po prostu bliżej - dodaje bryg. Marek Kamiński, zastępca komendanta powiatowego PSP w Wejherowie.

Z historii OSP Wejherowo

Ochotnicza Straż Pożarna w Wejherowie została powołana w 1873 roku, choć historia ruchu strażackiego w grodzie Wejhera rozpoczęła się w 1768 roku, gdy władze miasta wydały rozporządzenie wyznaczające jednego z miejskich rajców do zorganizowania ludzi i sprzętu do gaszenia pożarów. Strażaków do akcji wzywał wówczas ratuszowy dzwon i dźwięk trąbki. Pierwsza Strażnica mieściła się przy ul. Reformatów, a wyposażeniem strażaków była sikawka, parę węży i bosaki. Kamieniami milowymi w historii OSP Wejherowo, były niewątpliwie: rozpoczęcie w 1895 roku budowy strażnicy przy ul. 3 Maja oraz zakup 17-metrowej drabiny konnej firmy Magirus, która od 2008 roku jest prezentowana w pawilonie ekspozycyjnym.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...